ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Nowe punkty wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego

11 grudnia w Kuźnicach nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie ogłoszonego we wrześniu konkursu na nowe punkty wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) skierowanego do zespołów projektowych, jak i osób indywidualnych.

11 grudnia w Kuźnicach nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie ogłoszonego we wrześniu konkursu na nowe punkty wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) skierowanego do zespołów projektowych, jak i osób indywidualnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Architektura wpisana w krajobraz

Do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 82 propozycję spośród których zakwalifikowano 27 zwycięskich prac. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja warszawskiej Pracowni 2PM pod kierownictwem Piotra Musiałowskiego, która zostanie zrealizowana.

Kilkunastoletnie punkty wejściowe do TPN nie odpowiadają dzisiejszemu zapotrzebowaniu. Problemy wynikają ze zwiększonego ruchu turystycznego, zniszczeń - wymagających remontów, brak miejsca na stanowiska informatorów turystycznych oraz zaplecza dla obsługi. Przyczyniły się one do podjęcia decyzji o budowie zupełnie nowych punktów. Ogłoszony konkurs miał za zadanie wyłonić propozycję, której założenia będą najbliższe postawionym kryteriom m.in. takim, jak nawiązanie do architektury regionu, czy wkomponowania obiektu w krajobraz tatrzański. Zwycięski projekt odnosi się do architektury szałasowej dzięki swojej prostej formie i wykorzystaniu naturalnego materiału, jakim jest drewno. Ponadto, propozycja ta reprezentuje nowoczesną formę ale niebezpośrednio nawiązuje również do stylu regionalnego. 

Realizacja nowej koncepcji architektonicznej dotyczyć będzie 17 wejść do TPN zastępując obecne, wysłużone obiekty. Proces ten będzie przeprowadzany etapami. Jako pierwszy zostanie odmieniony punkt wejścia na Palenicy Białczańskiej przy drodze do Morskiego Oka. TPN przewiduje wybudowanie wszystkich punktów wejściowych do końca 2017 roku.

Źródło zdjęć: www.2pm.com.pl

Realizacja: 2017

 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!