ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ekologia

Zrównoważone budownictwo a wentylacja mechaniczna

Wdrażanie w życie proekologicznych rozwiązań to kwestia mająca w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Stopień zanieczyszczenia środowiska jest już bowiem na tyle wysoki, że ogólna sytuacja stała się bardzo niepokojąca. Coraz większą wagę przykłada się zatem do wielu spraw, co widać w poszczególnych obszarach – również w budownictwie.

Wdrażanie w życie proekologicznych rozwiązań to kwestia mająca w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Stopień zanieczyszczenia środowiska jest już bowiem na tyle wysoki, że ogólna sytuacja stała się bardzo niepokojąca. Coraz większą wagę przykłada się zatem do wielu spraw, co widać w poszczególnych obszarach – również w budownictwie.

Zrównoważone budownictwo jako priorytet

Zrównoważone budownictwo to jeden z priorytetów współczesnego, cywilizowanego świata. W tym kontekście mówi się o budynkach energooszczędnych oraz pasywnych. Kluczową rolę odgrywają tutaj takie przesłanki jak m. in.:

  • - redukcja emisji gazów cieplarnianych,
  • - oszczędność energii,
  • - poprawa komfortu klimatycznego mieszkańców.

Zrównoważone budownictwo jest ukierunkowane na wykorzystywanie pewnych zasobów naturalnych, co przekłada się m. in. na specyficzną konstrukcję budynków. Wiele w tym momencie zależy chociażby od odpowiedniego systemu wentylacyjnego – póki co standardem jest wciąż wentylacja grawitacyjna, ale sukcesywnie jest ona zastępowana wentylacją mechaniczną.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem powietrza – czyli rekuperacja – to energooszczędna metoda dostarczania do pomieszczeń świeżego powietrza przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego. Z tego drugiego jest przy okazji odzyskiwana energia cieplna, która zostaje ponownie wykorzystana. Stała rotacja powietrza w pomieszczeniach skutecznie usuwa z niego wszelakie zanieczyszczenia w postaci np. kurzu czy dwutlenku węgla oraz wielu innych szkodliwych substancji.

Zasada funkcjonowania tego systemu jest prosta i nieskomplikowana. Świeże powietrze dostaje się do budynku za pośrednictwem specjalnego otworu, a później przechodzi przez wymiennik ciepła – czyli jeden z elementów rekuperatora. Tam dzięki energii cieplnej odzyskanej ze zużytego powietrza ogrzewa się, a następnie jest nawiewane do poszczególnych pomieszczeń. Nie dochodzi tutaj do zmieszania nowego powietrza ze starym. Sprawność takiej instalacji jest uzależniona przede wszystkim od właściwego dopasowania jej do możliwości oraz potrzeb konkretnego budynku.

Po co montować wentylację mechaniczną?

W kwestii wyboru instalacji wentylacyjnej oraz jej montażu najrozsądniej jest zdać się na profesjonalną firmę, która ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Jeżeli inwestycja ta zostanie przeprowadzona w należyty sposób, wówczas mieszkańcy budynku odczują wynikające z tego realne korzyści takie jak m. in.:

  • - niższe rachunki za ogrzewanie – dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet do 50 proc. w skali roku,
  • - stały dopływ świeżego powietrza i wysoki komfort bez względu na porę roku – zimą nie ma ryzyka, że dojdzie do wychłodzenia pomieszczeń, natomiast latem nie trzeba otwierać okien,
  • - eliminacja groźnych zanieczyszczeń z powietrza, które są przyczyną wielu chorób i schorzeń – przyczyniają się np. do chorób układu oddechowego, powodują nawracające bóle głowy, obniżają odporność organizmu etc.,
  • - wyraźna redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
  • - koniec problemów z wilgocią w domu – na ścianach nie pojawiają się pleśń i grzyb, nie ma zaparowanych szyb itp.

Zobacz także: Jak zapewnić komfort klimatyczny w domu jednorodzinnym

zrównoważone budownictwo

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!