Porady

Ogród w stylu modernistycznym

Styl modernistyczny, choć swoje korzenie ma w początkach XX wieku, wciąż należy do najpopularniejszych trendów w architekturze.

Styl modernistyczny, choć swoje korzenie ma w początkach XX wieku, wciąż należy do najpopularniejszych trendów w architekturze. Zamiłowanie do geometrycznych form, funkcjonalnych rozwiązań i wielkopowierzchniowych płaszczyzn widoczne jest jednak nie tylko we współczesnym budownictwie mieszkalnym, ale również w sposobie aranżacji ogrodów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy, zielony dach świata

Jak w prosty sposób stworzyć modernistyczny klimat we własnym ogrodzie? Hasło "modernizm"  większości z nas kojarzy się z trzema określeniami: prostotą, funkcjonalnością i monochromatycznymi barwami. Zaprojektowane w tym duchu budynki zachwycają bowiem regularnym kształtem, pozbawioną zbędnych zdobień i ornamentów fasadą, a także dużą ilością światła i otwartej przestrzeni. Jeżeli chodzi o wykorzystywane materiały to dominuje drewno, stal i szkło, a także beton, czyli produkty umożliwiające stworzenie gładkich i skromnych w odbiorze powierzchni. Z drugiej strony takie surowce doskonale nadają się do tworzenia ażurowych, harmonizujących z naturą konstrukcji, które nieco łagodzą surowe oblicze modernizmu. Podobne zasady aranżacyjne obowiązują w przypadku terenu wokół domu, ponieważ styl ten dąży do zatarcia granicy pomiędzy różnymi elementami otoczenia zewnętrznego. Nowoczesna przestrzeń wokół budynku powinna zatem być prosta, maksymalnie otwarta i pozbawiona niepotrzebnych elementów ozdobnych. Królować w niej mogą również duże formaty – wielopowierzchniowe okna czy płyty i panele w rozmiarze XL.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja placu przy pomniku Mikołaja Kopernika we Wrocławiu

Styl modern w kilku odsłonach

Doskonałym sposobem na stworzenie na własnej posesji klimatu modern, a zatem wykreowanie minimalistycznych przestrzeni i jednoczesne zapewnienie łagodnych przejść między różnymi strefami funkcjonalnymi, jest sięgnięcie po materiały nawierzchniowe wykonane z betonowych elementów. zaprojektowanych w klimacie nowoczesnym. Przyciągają one wzrok prostymi kształtami, kontrastową kolorystyką oraz pozbawioną zdobień strukturą. Kostka to propozycja dla osób, które nie boją się kreatywnych rozwiązań i chcą na terenie swojej posesji nieco pobawić się konwencją. Wybierając elementy z tej kolekcji można bowiem tworzyć zarówno proste i zwarte układy, jak i ułożyć ażurową nawierzchnię, spełniającą nie tylko modernistyczne, ale również ekologiczne standardy. Niewielka, filigranowa kostka to z kolei prawdziwa kwintesencja nowoczesności. Z uwagi na kwadratową formę i ciemną kolorystykę (barwa antracytowa), jest ona wprost stworzona do układania geometrycznych wzorów. Pepito doskonale prezentuje się samodzielnie, a także w połączeniu z wielkoformatowymi płytami, tworząc ciekawą, kontrastową nawierzchnię. Przeciwieństwem, a zarazem świetnym uzupełnieniem, małej kostki są płyty, których wydłużona forma doskonale potrafi podkreślić stylistykę modernistycznych brył. Elementy z tej kolekcji, dzięki połączeniu oryginalnego designu z wysoką funkcjonalnością, sprawdzą się zarówno na prywatnych ogrodach, jak i w przestrzeni miejskiej. 

ogród w stylu modernistycznym

Funkcjonalność przede wszystkim!

Projektując przydomową przestrzeń w klimacie modern warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest nie tylko wybór produktów spełniających wizualne standardy stylu, ale również materiałów maksymalnie praktycznych i uniwersalnych. Jedną z podstaw nurtu jest przecież funkcjonalność, a pod tym podjęciem kryje się przede wszystkim komfort użytkowania przestrzeni. Betonowe elementy cechują się doskonałą wytrzymałością, trwałością i odpornością, zatem z powodzeniem można stosować je na terenie całej posesji. Jednolita nawierzchnia w strefie rekreacyjnej ogrodu, na podjeździe garażowym i traktach komunikacyjnych pomoże w osiągnięciu wizualnej spójności, tak charakterystycznej dla stylu modernistycznego.

ogród w stylu modernistycznym
ogród w stylu modernistycznym

Źródło: Libet

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!