kızılay odtülüler dershane

Bulwar

Funkcjonalna promenada w Houston

Park Buffalo Bayou w Houston to jedna z największych inwestycji tego typu w historii miasta. Projekt opiewał na 15 milionów dolarów, a głównym problemem przed jakim stanęli architekci było przystosowanie nieużywanych terenów w pobliżu ruchliwej autostrady w przestrzeń użyteczności publicznej.

Park Buffalo Bayou w Houston to projekt, którego celem było przystosowanie nieużywanych terenów w pobliżu ruchliwej autostrady w przestrzeń użyteczności publicznej. Inwestycja pochłonęła około 15 milionów dolarów. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesna kładka w Busku-Zdroju

Przed rewitalizacją terenu przestrzeń wydawała się niemal niemożliwa do zagospodarowania. Problem stanowiło strome zbocze, ograniczony dostęp do wody oraz często występujące powodzie. Architektom z pracowni SWA udało się znaleźć rozwiązanie, dzięki czemu miasto otrzymało dodatkowo ponad 9 hektarów terenów zielonych. Niewątpliwie wpłynęło to na jakość życia mieszkańców, którzy obecnie mogą cieszyć się naturą. W parku przewidziano nawierzchnie zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Powstałe ścieżki świetnie kontrastują z otaczającą je zielenią.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konkurs na opracowanie koncepcji kładki dla pieszych w Giżycku rozstrzygnięty!

promenada w Houston

Naturalny kanał został umocniony wzdłuż brzegu gabionami wykonanymi z 14000 ton gruzu z recyklingu. Chwasty i inne rośliny inwazyjne zostały zastąpione przez prawie 300 tysięcy nowych gatunków roślin (w tym rodzimych bylin i drzew). Projektanci pomyśleli również o zwierzętach: kaczkach, czaplach, żółwiach, czy też rybach. Z tego powodu został opracowany przez inżynierów system naturalnego oczyszczania wody, który nie wymaga dodatkowych środków chemicznych.

promenada w Houston

Całość została dopełniona bardzo efektownym oświetleniem. Instalacja zmienia kolor wraz z fazami księżyca. Architekci z pracowni SWA zaprojektowali ją w taki sposób, aby była odporna na ewentualne powodzie. 

promenada w Houston

Biuro archiektoniczne: SWA 
Nazwa projektu: Promenada Buffalo Bayou
Lokalizacja: Houston, TX USA
Przestrzeń: 9,3ha, 3,22 km
Termin ukończenia: Marzec 2006
Klienci: Buffalo Bayou Partnership; City of Houston; TXDOT; Harris County Flood Control District
Zdjęcia: Tom Fox, Bill Tatham

promenada w Houston
promenada w Houston
promenada w Houston
promenada w Houston
promenada w Houston
promenada w Houston

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!