kızılay odtülüler dershane

Porady

Rola kontrastów w projektowaniu ogrodowej przestrzeni

Kontrast to niezwykłe narzędzie, które w rękach sprawnego architekta pozwala stworzyć przyciągające uwagę projekty, ale i odwrócić uwagę od elementów kompozycji, których nie da się ukryć. Korzystają z niego chętnie projektanci krajobrazu, realizując wizje właścicieli o nieszablonowych rozwiązaniach wokół domu. W czym tkwi siła kontrastowych rozwiązań w ogrodzie?

Kontrast to niezwykłe narzędzie, które w rękach sprawnego architekta pozwala stworzyć przyciągające uwagę projekty, ale i odwrócić uwagę od elementów kompozycji, których nie da się ukryć. Korzystają z niego chętnie projektanci krajobrazu, realizując wizje właścicieli o nieszablonowych rozwiązaniach wokół domu. W czym tkwi siła kontrastowych rozwiązań w ogrodzie?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jesienne prace w ogrodzie

Ogród, z mnogością gatunków drzew i krzewów oraz nieograniczoną paletą barw, to idealne miejsce do tworzenia ciekawych, często zaskakujących zestawień roślinnych. Natura to jednak nie jedyny środek wyrazu, dzięki któremu nadamy przestrzeni otaczającej budynek wyjątkowy charakter. Ważną rolę w jej kształtowaniu spełnia nawierzchnia – prawidłowo dobrana i umiejętnie wpisana w projekt, potrafi zdziałać cuda.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto jak dom z ogrodem i tarasem

kontrast, kostka brukowa

Formaty, wzory i kształty

Producenci materiałów nawierzchniowych, z myślą o potrzebach i wymaganiach użytkowników, prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej wymyślnych wzorów płyt tarasowych czy kostki brukowej. Klasyczne formaty kwadratów i prostokątów, choć wciąż modne – szczególnie w dużych formatach – ustępują miejsca trapezom, rombom czy wręcz gotowym kompozycjom rozet, kwiatów oraz kół. Coraz większe powierzchnie ogrodowe sprzyjają projektowaniu dużych, komfortowych tarasów. To z kolei wiąże się z odpowiednim zagospodarowaniem rozległej przestrzeni, co wcale nie jest łatwe – wykorzystując tylko jeden format płyt w wybranym kolorze łatwo o monotonnię, czy wręcz przytłaczający widok. Chcąc urozmaicić nawierzchnię nie musimy korzystać jedynie z gotowych rozwiązań – wystarczy odrobina wyobraźni i elementy w kontrastowych kolorach, by na tarasie czy podjeździe wyczarować koła, półkola, wachlarze czy łuki.

Moc koloru

Od dawna wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne sprawiają, że powierzchnia wydaje się mniejsza. O tym, że przecięcie dużej, gładkiej powierzchni kontrastowymi elementami w postaci pasów, kropek czy kratki zupełnie zmieni jej odbiór w oczach obserwatora nie trzeba nikogo przekonywać. Z zasad tych najchętniej korzystają projektanci odzieży, ale także wnętrz oraz krajobrazu. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu kontrastowych barw lub różnych odcieni tego samego koloru powstają przepiękne kompozycje, które, w zależności od preferencji inwestora, cechować może dynamika lub harmonia. Wybór skrajnie różnych odcieni tego samego materiału doskonale sprawdzi się w sytuacjach, w których chcemy wyróżnić określoną powierzchnię lub oddzielić płaszczyzny o różnym przeznaczeniu np. droga dojazdowa i miejsca parkingowe lub podjazd i ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych. Ciemniejsze elementy świetnie nadają się także do tworzenia obrysów ścieżek oraz alejek, gdy chcemy zaznaczyć ich wyjątkowy kształt.

Siła faktury

Tam gdzie intencją projektanta jest uwypuklenie wybranego fragmentu kompozycji lub podkreślenie wyjątkowego charakteru powierzchni, warto korzystać z kontrastowych zestawień faktur materiałów. Zasadę tę można wprowadzić chociażby projektując system ścieżek wokół domu utrzymanego w nowoczesnym stylu. Kręte, a nawet lekko łukowate ułożenia w tym przypadku nie zdałyby egzaminu, dlatego można połączyć je w prostej linii gładkie, wielkoformatowe płyty z małymi, urokliwymi kostkami  o mocno chropowatej powierzchni. Kontrastując dodatkowo obie powierzchnie kolorem, uzyskaliśmy efekt delikatnie falującej płaszczyzny, co nadało jej lekkość i subtelny charakter – argumentuje projektant. Fakturą bawić się można także na tarasie, gdzie centralna cześć wykonana jest z gładkich, lekko połyskujących płyt, a obrys zaznaczamy matowymi elementami o szorstkiej powierzchni lub kamieniem dekoracyjnym. Tak zaaranżowana ogrodowa strefa relaksu nabierze elegancji i wyjątkowego charakteru.

Rola kontrastu w architekturze przestrzeni jest ogromna. Ważne, by tak jak w przypadku innych narzędzi, korzystać z niego rozsądnie i z umiarem. Tylko takie podejście do projektowania zapewni nam komfortowy wypoczynek na tarasie pełnym ładu i harmonii.

Źródło: Bruk-Bet.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!