ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Jak stworzyć ogród sensoryczny ?

Ogród sensoryczny to lek na niektóre współczesne choroby cywilizacyjne. Sprawia, iż czas płynie „wolniej” i milej.

Ogród sensoryczny to lek na niektóre współczesne choroby cywilizacyjne. Sprawia, iż czas płynie „wolniej” i milej. Które strefy pobudzić i w jaki sposób.

- strefa wzroku – wzrok pobudzany jest najczęściej przez żywe i kontrastujące ze sobą barwy. Poruszając się po mieście widzimy wiele kolorów, nasze oczy rejestrują wiele obrazów, spędzamy również wiele czasu przed monitorem komputerów. W związku z tym obecnie bardziej pożądane jest raczej ukojenie wzroku, co najlepiej sprawdza się w wypadku obserwacji harmonijnych kompozycji kwiatowych o różnorodnej strukturze i spokojnych, stonowanych kolorach. Przyjemne są również obserwacje ptaków, owadów i motyli skupiających się na kolorowych i zapachowych roślinach.

- strefa zapachu –. Zapach w ogrodzie pochodzi z kwiatów i wydzielanych przez nie olejków eterycznych. Możliwym zabiegiem jest również rozstawienie w ogrodzie zapachowych instrumentów. Przeplatające się aromaty zdecydowanie zadziałają kojąco. Najbardziej skuteczne jest jednak rozcieranie liści roślin w palcach uwalniając w ten sposób aromat. Wówczas strefa zapachowa przeplata się z dotykową.

- strefa dotyku -  bardzo często występuje wspólnie z efektami zapachowymi, choć nie jest to konieczne. Zmysł dotyku pobudza się przez dotykanie różnorodnych struktur roślinnych, materiałów ogrodowych, jak i różnorodnego pokroju i uroku roślin (od delikatnie kłujących po miękko owłosione).

- strefa dźwięku – by podwyższyć walory akustyczne ogrodu najkorzystniej jest stworzyć strefę dla ptaków. Efektowny jest również dźwięk kaskady wodnej, szumiących roślin, spacerowanie po żwirku ogrodowym oraz drobne instalacje muzyczne.

- strefa smakowa – to nic innego jak jedzenie smakołyków prosto z „krzaczka”. Dotyczy to zarówno warzyw jak i owoców.

Podążając za tymi wskazówkami można stworzyć urokliwy zakątek przydomowy kojący nasze zmysły, duszę i umysł.

Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!