Współczesne centra miast szybko się nagrzewają i utrzymują podwyższoną temperaturę. Wydłuża to okres wegetacji roślin, a te pyląc uczulają silniej i na dłużej.
Najczęściej uczulającymi drzewami są brzozy, olchy i leszczyny. Wskazanym jest nie sadzenie tych drzew wśród zieleni miejskiej. Wachlarz doboru drzew dobrze rosnących w warunkach miejskich jest duży i jest w czym wybierać.
Najrzadziej uczulającymi gatunkami drzew są przede wszystkim rośliny iglaste oraz klony, lilaki, akacje, graby i jaśmin. Wśród bezpiecznych okazów można wymienić żeński egzemplarz topoli, wierzby i jesionu, ponieważ nie produkują one pyłków. Doceniane przez alergików są również kasztanowce, jarzębiny i modrzewie.
Wśród krzewów, które stosować można również w specjalnym ogrodzie dla alergików można posadzić bukszpan, pigwowca, dereń, berberys i głóg. Projektując zielone fasady sprawdzi się bluszcz, winobluszcz i rdestówka.
Aby obniżyć temperaturę panującą w miastach należy prowadzać więcej roślin. Dobór gatunków ma jednak znaczenie. Bardzo dużą rolę odgrywają zielone dachy i fasady. Stosowane na nich rośliny rzadko produkują kłopotliwe alergeny.
Ogólne zalecenia dotyczące sadzenia roślin w strukturze miejskiej, które bezpieczne są dla alergików opracowali eksperci z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Opracowanie powstało w ramach międzynarodowego projektu Urban Heat Islands.
Mgr inż. arch. kraj. Joanna Pracka
.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze