.jpg)
Fundacja Sendzimira zrealizowała z mieszkańcami Łodzi osiem ogrodów deszczowych chroniących wodę opadową przez spłynięciem do systemu kanalizacji. Łódzkie ogrody deszczowe to projekt pilotażowy na skalę całego kraju.
Miasto borykało się corocznie z problemem przepełnionych studzienek kanalizacyjnych. Ogromne zabetonowane powierzchnie nie pozwalają wodzie deszczowej wsiąkać i użyźniać gruntu. Woda spływa niewykorzystywana i powraca przepełnioną studzienką powodując lokalne podtopienia. W tym samym czasie trawniki i roślinność miejska cierpi na niedobór. Inicjatywa ma na celu zmianę tej sytuacji i wprowadzenia wody opadowej w obieg miejskich systemów zieleni.
Ogrody deszczowe to specjalnie przygotowane zbiorniki umieszczone w gruncie. Odznaczają się odpowiednio dobranymi warstwami gleby i roślin, które mają zdolność zatrzymania wody i jej oczyszczenia. Zbiornik napełnia się deszczówką w momencie opadów. Woda rozprowadzana jest do pobliskich terenów zieleni rurami drenującymi. Alternatywą jest jej transport kanalizacją deszczową do rzeki.
Projekt Łódzkie ogrody deszczowe ma także element edukacyjny dotyczący zrównoważonego gospodarowania wodą w mieście. 8 modelowych ogrodów deszczowych powstało na terenach publicznych miasta.
Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Fot: Fundacja Sendzimira
![]() Prywatny ogród deszczowy
|
![]() Niecka retencyjna gromadząca deszczówkę
|
![]() Mini ogródek deszczowy
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze