ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Trendy

Ogród leczniczy

Terapia ogrodowa czyli inaczej mówiąc leczniczy ogród opiera się przede wszystkim na pobudzaniu zmysłów. Ogrody prywatne i publiczne mogą stać się dzięki temu małą oazą doznań, a przy tym pełnić funkcje lecznicze

Terapia ogrodowa czyli inaczej mówiąc leczniczy ogród opiera się przede wszystkim na pobudzaniu zmysłów. Ogrody prywatne i publiczne mogą stać się dzięki temu małą oazą doznań, a przy tym pełnić funkcje lecznicze w zakresie koloroterapii (terapii kolorem) lub aromaterapii (terapii zapachem).

Każdy tego typu ogród powinien być dostosowany do odmiennych preferencji klienta i potrzeb użytkowników. Ogród przyszpitalny różnić się będzie od ogrodu przydomowego lub przy placu zabaw. Nie mniej jednak, projektując dla zmysłów, wzbogaca się przestrzeń zielonego zakątka o walory zapachowe o kolorystyczne. Zielona przestrzeń przekształca się wtedy w miejsce będące ukojeniem dla duszy i ciała.

Planując zagospodarowanie i obsadzenie takiej przestrzeni ogrodowej można skupić się na pobudzeniu tylko jednego zmysłu. Wprowadza się wtedy siłę i magię koncentracji. Bodźce poruszające zmysł wzroku i węchu bardzo silnie działają na nasz umysł przywołując wspomnienia, pobudzając lub kojąc.

Takie pobudzenie konkretnych zmysłów wymaga doboru odpowiednich do tego celu roślin.

Leczniczy ogród – lecznicze rośliny

Melisa i mięta wykazują odmienne działanie. Zapach melisy uspokaja, aromat mięty pobudza. Lawenda i szałwia uśmierzają lekkie boleści ducha. Obie rośliny wprowadzają romantyczny nastrój, powinny być hodowane na słońcu. Tymianek polecany jest w ogrodach osób mających problemy z górnymi drogami oddechowymi (napar).

Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!