
Jak zagospodarować teren wykopaliskowy wyłączony z użytkowania? Takie propozycje powstają już na etapie projektowania danego obszaru. Odpowiedzią jest rekultywacja terenu nadająca nowe funkcje społeczne.
CZYTTAJ RÓWNIEŻ: Jak wybudować taras modułowy?
Rekultywacja terenu to proces odzyskiwania walorów danego obszaru, który został zdegradowany bądź zanieczyszczony działalnością człowieka. Usunięcie szkodliwych substancji z gleby pozwala uzyskać nową powierzchnię, która czeka na dobry pomysł zagospodarowania i zadowolonych użytkowników.
CZYTTAJ RÓWNIEŻ: Jak odpowiednio przycinać żywopłot?
.jpg)
Najczęściej w procesach rekultywacyjnych pojawia się aspekt wodny, rolniczy, leśny, rekreacyjny lub ekologiczny. Są to specjalne metody stosowane zależnie od ukształtowania terenu, stopnia zanieczyszczeń i możliwości przekształceń.
Odzyskane na cele rekreacyjne hektary ziemi cieszą się największą popularnością. Służą społeczeństwu wprowadzając nową, regionalną atrakcję.
.jpg)
Przykłady w Polsce:
- Łęknica: rekultywacja dawnej kopalni węgla brunatnego poprowadzona w kierunku leśnym doprowadziła do powstania geoparku, w którym zbiorniki z zabarwioną kwasami wodą budują środowisko wzrostu dla odmiennie kształtujących się drzew i krzewów;
- Szczęśliwice: zrekultywowane składowisko odpadów oferuje stok narciarski z kolejką krzesełkową otwarte dla chętnych przez cały rok;
- Wapienniki - okolice Radomska: rekultywacja dawnej kopalni wapnia umożliwiła otwarcie boiska do painball’a, organizację imprez plenerowych na odzyskanych terenach oraz przejażdżki quadami.
.jpg)
Rekultywacja terenu przyczynia się do poprawy warunków środowiskowych, a także może stać się wartościową atrakcją turystyczną.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze