ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Inspiracje

Ogrody miejskie

Ogrodnictwo społecznościowe oraz ogrody miejskie w ostatnich latach przechodzi wyraźne odrodzenie. Państwa zachodu inwestują wiele, aby poprawić jakość życia i użytkowania przestrzeni miejskich.

Ogrody miejskie to coraz częściej pojawiające się zazielenione powierzchnie na małych nieużytkach miejskich. Uprawia się na nich nie tylko rośliny ozdobne, ale również jadalne warzywa i owoce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotkanie na tarasie

Obawa ludzi przed zanieczyszczonymi roślinami jadalnymi rosnącymi na miejskich glebach rośnie wraz ze świadomością wzrastających zanieczyszczeń. Rośliny uprawiane w miastach nie muszą być jednak wcale niebezpieczne dla zdrowia. Ważne jest, aby ogrodnicy przestrzegali kilku podstawowych zasad. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród doświadczeń

ogród miejski
Ogród warzywny w Wiedniu (fot. J.Pracka)

Obecny trend zagospodarowywania nieużytkowanych przestrzeni miejskich prowadzi do zazieleniania zakątków i ożywiania przestrzeni. Jest to bardzo dobry kierunek dla rozwoju ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Na poprzemysłowych terenach lub opuszczonych działkach powstają uprawy ogrodów warzywnych, do których dostęp często mają wszyscy zainteresowani.

Ogrody miejskie, zwane również ogrodami społecznościowymi podlegają zaangażowaniu tych, którzy z sercem sadzą i pielęgnują zasadzone rośliny. Pomaga to również w integracji społecznej bliskich sąsiadów i mieszkańców. 

ogrody miejskie
Ogród społecznościowy na Wildzie w Poznaniu (poznan.naszemiasto.pl)

Wątpliwościom spożywania warzyw i owoców pochodzących z upraw na opuszczonych terenach podlega jakość występującej gleby. Często zanieczyszczona jest ołowiem, cynkiem lub arszenikiem. Badania prowadzone przez Ganga Hettiarachchi z Kansas State University dowodzą, iż aby związki te były szkodliwe dla zdrowia ludzi, człowiek musiałby spożywać hodowane warzywa każdego dnia przez całe życie.

Według eksperta, ogrody miejskie z hodowanymi jadalnymi roślinami stanowią niewielkie ryzyko dla zdrowia ludzi. Bardziej szkodliwe od związków pobieranych przez rośliny korzeniowe z gleby może być kurz osiadający na jadalnych liściach warzyw, który zawierać może szkodliwe substancje. Prostym rozwiązanie jest mycie i obieranie warzyw przed jedzeniem. 

ogrody miejskie
Park Groot Schijn w Belgii

Przed sadzeniem roślin zaleca się również oddanie próbki gleby do przebadania. Ważne jest, aby gleba nie była kwaśna. Właściwe nawożenie przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania roślin na pobieranie innych związków z gleby. Odpowiednie stężenie fosforu zapobiegnie pobieraniu szkodliwego ołowiu. Inną wskazówką dla właściwiej kondycji gleby w ogrodach miejskich jest dodawanie kompostu lub czystej gleby.

Ogrodnictwo społecznościowe oraz ogrody miejskie w ostatnich latach przechodzi wyraźne odrodzenie. Państwa zachodu inwestują wiele, aby poprawić jakość życia i użytkowania przestrzeni miejskich.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!