ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Otoczenie budynku

Plac Szembeka w Warszawie

Plac Szembeka został otwarty przed wydarzeniem Euro 2012 z inicjatywy Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg. Inwestycja pochłonęła 22 mln złotych i trwała dwa lata.

Plac Szembeka zlokalizowany jest w dzielnicy Warszawy Praga Południe. Uchodzi za otwarty salon na powietrzu i jasnym i nowoczesnym designie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy bulwar we Wrocławiu

Plac Szembeka przebudowano z myślą o stworzeniu dzielnicowego salonu miejskiego. Służy jako miejsce spotkań mieszkańców oraz oferuje możliwość wypoczynku. Aranżacja jest wykonana w nowoczesnym stylu. Wnętrze miejskie posiada przestronny i jasny charakter.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nieustannie zmieniająca się przestrzeń miejska

plac szembeka
Efektowne oświetlenie placu Szembeka (tvnwarszawa.tvn24.pl)

Twórcami koncepcji jest pracownia Pleneria, która jest również autorem przebudowy placu Grzybowskiego w Warszawie. Na placu Szembeka w teraźniejszość wpleciono fakty historyczne. Dla głównego architekta najważniejszym było podkreślenie osi kompozycyjnej zatrzymującej się na gotyckiej świątyni. Oś podkreślona jest murkami i długimi ławkami izolującymi użytkowników od parkingu. W przestrzeni wydzielono również bezpieczne drogi piesze.

plac szembeka
Kościół na osi widokowej placu Szembeka (commons.wikimedia.org)

Dominującym ciągiem na placu jest aleja brzozowa. Gatunek wybranych drzew nawiązuje do przeważających w pobliskim rezerwacie Olszynka Grochowska brzezinach. Przestrzeń placu stanowi również atrakcję dla dzieci, które z chęcią bawią się w fontannie. Na placu Szembeka zastosowano również efektowne oświetlenie budzące podziw wieczorem.

Plac Szembeka został otwarty przed wydarzeniem Euro 2012 z inicjatywy Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg. Inwestycja pochłonęła 22 mln złotych i trwała dwa lata.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

plac szembeka
Zagospodarowanie placu Szembeka (www.urbanity.pl)

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!