ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Publiczne

Tereny powojskowe jako przestrzeń publiczna

Tereny przekształciły się w przestrzeń publiczną będącą centrum życia kulturalnego i rekreacyjnego. Spotykają się tam artyści oraz mieszkańcy. Organizowane są liczne wystawy i wydarzenia społeczne.

W stolicy Albanii przeprowadzono rewitalizację i modernizację dawnych terenów powojskowych. Podłużny obszar przypominający pas startowy samolotów przekształcono w zielone przestrzenie publiczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagospodarowanie przestrzeni rynku

Tirana to miasto o bardzo chaotycznej zabudowie spowodowanej niekontrolowanym rozwojem po upadku socjalizmu. Na ważnym obszarze miejskim, na którym zaplanowano niegdyś budowę pasa startowego do 2011 roku pasło się bydło. Realizacja pasa nigdy nie doszła do skutku, a wydzielony odcinek oddzielał mieszkalną i militarną część miasta.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Publiczne ogrody przykościelne

tereny powojskowe
Koncepcja zagospodarowania terenów powojskowych

Władze miasta od 2000 roku bardzo starają się nadać stolicy porządek i ład przestrzenny. Od tego czasu uporządkowano wiele przestrzeni i zazieleniono liczne skwery. Skupiono się na skrupulatnym wyburzaniu nielegalnych zabudowań i odnowie elewacji zachowanych budynków. Odzyskane tereny przeznaczono na nowe tereny o funkcji rekreacyjnej dla mieszkańców miasta. Zrealizowane nasadzenia roślinne zdecydowanie przyczyniają się do poprawy wizerunku i jakości życia w stolicy.

tereny powojskowe
Teren przed modernizacją

Na podłużnym terenie zdecydowano się utworzyć zieloną strefę dla odpoczynku i zabawy. Koncepcję projektową dla obszaru o powierzchni 46 ha zajęła się włoska pracownia Atenastudio. Idea projektowa skupia się na prostokątnych kształtach odbiegających od głównego ciągu pieszego. W powstałych niszach zlokalizowano strefy usługowe, gastronomiczne oraz sportowe. 

tereny powojskowe
Widok na tereny zieleni z lotu ptaka

Tereny przekształciły się w przestrzeń publiczną będącą centrum życia kulturalnego i rekreacyjnego. Spotykają się tam artyści oraz mieszkańcy. Organizowane są liczne wystawy i wydarzenia społeczne. Dla zwiększenia komfortu użytkowania strefę samochodową ograniczono do dwupasmowej drogi na południu parku. Całość inwestycji wyniosła niespełna 4 mln euro i odnosi duży sukces.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

tereny powojskowe
Szeroki deptak z równą nawierzchnią oraz drewniane siedziska

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!