kızılay odtülüler dershane

Polska

Modernizacja placu w centrum miasta

Prace trwają nadal w północnej części Rynku, gdzie wciąż trwa przebudowa ulicy Śródmiejskiej oraz tworzona jest strefa rekreacji ze sztucznym korytem Rawy.

Do zakończonych prac i zrealizowanych projektów 2015 roku można zaliczyć zmodernizowany Plac Kwiatowy w Katowicach. Jest on najistotniejszą częścią nowo zakomponowanego rynku miejskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak odpowiednio dobrać oświetlenie w ogrodzie?

Prace budowlane trwały od 2012 roku. W ciągu minionych lat pracowano nad usunięciem starego torowiska oraz zastąpieniem dawnego asfaltu granitową nawierzchnią. Gdy przestrzeń była wystarczająco zmodernizowana, wokół marmurowej fontanny zaczęły pojawiać się społeczne aktywności – niewielkie pawilony handlowe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mozaika w ogrodzie

przebudowa placu w Katowicach
Przebudowa placy w deszczowy dzień (fot. www.skyscrapercity.com)

Projekt został przygotowany przez pracownię Redan ze Szczecina. Aby przestrzeń nie wydawała się zimna i pusta przewidziano nasadzenia 20 drzew. W ich pobliżu zlokalizowano kosze na śmieci, stojaki rowerowe, a uzupełnieniem kompozycji są ławki. Dodatkowe siedziska umożliwiające większą integrację społeczną umiejscowiono w pobliżu schodów i wokół rabat i klombów kwiatowych. 

przebudowa placu w Katowicach
Przestrzeń miejska przed oficjalnym otwarciem (fot. katowice24.info)

Nowoczesny design miejsca bardzo wpisuje się otoczenie placu. Jest to również wyważona kompozycja prezentująca współczesne ujęcie miejskich wnętrz. W zaplanowanych pawilonach przewiduje się działalność kwiaciarni oraz kawiarni z letnim ogródkiem. Od maja bieżącego roku powierzchnie zostaną oddane do użytku najemców. 

przebudowa placu w Katowicach
Realizacja projektu (fot. przemiana.katowice.eu)

Prace trwają nadal w północnej części Rynku, gdzie wciąż trwa przebudowa ulicy Śródmiejskiej oraz tworzona jest strefa rekreacji ze sztucznym korytem Rawy.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Pracka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!