ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie w ogrodzie?

W projekcie oświetlenia ogrodu należy uwzględnić wszystkie instalacje, które przebiegają w ogrodzie lub dopiero się w nim pojawią (m.in. instalację elektryczną, telefoniczną, wodną, gazową), jak również określić wielkość roślin posadzonych w ogrodzie (po czasie może okazać się, że krzewy i drzewa zasłonią oświetlenie). Musimy też wiedzieć, co chcemy oświetlić.

Oświetlenie w ogrodzie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Najlepiej jest je planować na etapie projektowania architektury ogrodu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Modny ogród

W projekcie oświetlenia ogrodu należy uwzględnić wszystkie instalacje, które przebiegają w ogrodzie lub dopiero się w nim pojawią (m.in. instalację elektryczną, telefoniczną, wodną, gazową), jak również określić wielkość roślin posadzonych w ogrodzie (po czasie może okazać się, że krzewy i drzewa zasłonią oświetlenie). Musimy też wiedzieć, co chcemy oświetlić. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mozaika w ogrodzie

oświetlenie ogrodu

Światłem najlepiej eksponować:

rośliny – oświetleniem warto wyeksponować rośliny całoroczne, a także te o oryginalnym kształcie lub kolorze. Światło powinno być zainstalowane na linii roślina–człowiek.

obiekty architektoniczne (taras, altana) – takie miejsca należy oświetlić w płaszczyźnie pionowej i poziomej, tak żeby doświetlone były stół i twarze osób przy nim siedzących. Światło nie może jednak oślepiać, dlatego stosujemy subtelne oświetlenie o barwie zbliżonej do naturalnej. Optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie boczne w połączeniu z oświetleniem padającym na sufit (unikamy oświetlenia górnego).

obiekty architektury wodne – w przypadku oczka wodnego możemy oświetlać powierzchnię wody, brzeg oczka z roślinami lub rośliny znajdujące się w wodzie (w przypadku dużych zbiorników wodnych oświetlenie montujemy na dnie). Fontannę warto podświetlić od dołu lub zastosować lampy pływające.

trakty komunikacyjne – wszelkie ścieżki w ogrodzie najlepiej jest oświetlić równomiernie, tak żeby widoczne było całe przejście. W tej roli atrakcyjnie prezentuje się światło przemieszczające się po powierzchni.

oświetlenie ogrodu

Sposoby oświetlania:

od dołu – zyskujemy efekt podświetlonych liści i cieni przez nie rzucanych. Ten sposób oświetlania dobrze sprawdza się w przypadku żywopłotów, krzewów i drzew. Zazwyczaj montuje się je w podłożu lub wykorzystuje się niskie reflektory. Atmosferę tajemniczości osiągniemy, wybierając źródła światła o małym natężeniu. 

od góry – uwydatniamy podświetlane fragmenty (umieszczenie oświetlenia na koronie drzew spowoduje wrażenie świecącego księżyca, żeby spotęgować efekt można zainstalować światło o niebieskiej barwie).

z przodu – ten rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdza się w przypadku roślin lub rzeźb, za którymi znajduje się płaska powierzchnia, np. ściana – w ten sposób możemy bawić się cieniem.

z tyłu – umieszczenie źródła światła z tyłu powoduje oświetlenie wyłącznie konturów – oświetlany element znajduje się niejako w świetlistej kuli, ale sam nie jest widoczny.

perspektywicznie – za pomocą tej metody możemy dozować natężenie światła (pozwala to na eksponowanie poszczególnych fragmentów ogrodu). Pamiętajmy, że najbardziej należy oświetlić tło – części znajdujące się bliżej oświetlamy mniej intensywnie.

Źródło: Castorama

Komentarze

*

lubieogrody

A co sądzicie o takich lampach dekoracyjnych kulach http://www.conrad.pl/Lampa-dekoracyjna-LED-Heitronic-35952x15-W,-%28%26Oslash;%29-50-cm.htm?websale8=conradπ=1299899&ci=SHOP_AREA_1032389_1900637 Jak myślicie czy będą one pasowały do dużego ogrodu?

sandra

Według mnie fajnie będą wyglądały jeśli rozłoży je się w niezbyt dużej odległości

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!