ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Mozaika w ogrodzie

Wpisanie mozaiki w przestrzeń wokół domu z pewnością okaże się dobrą decyzją – zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.

Artystyczne kompozycje z drobin kamieni, szkła i ceramiki układane niczym puzzle od wieków budzą podziw. Symetrycznie doskonałe mozaiki marokańskie, zachwycające połyskiem azulejo portugalskie, monumentalne ornamenty arabskie – choć czasem skomplikowane i misterne stają się inspiracją dla artystów na całym świecie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gazony - nowe możliwości aranżacji przestrzeni

Wpisanie mozaiki w przestrzeń wokół domu z pewnością okaże się dobrą decyzją – zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Motyw mozaikowy to sposób nie tylko na ozdobienie mebli w ogrodzie, ale także skomponowanie ogrodowej nawierzchni. Wykorzystując bogactwo kształtów, faktur i kolorów kostki brukowej, możemy wykreować dowolny kształt: roślinny, geometryczny, abstrakcyjny – taki, który rozbudzi naszą wyobraźnię, będzie trwały i funkcjonalny. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Idealny kącik grillowy w ogrodzie

mozaika w ogrodzie

Okruchy pełne magii

Mozaika jest domeną sztuki rękodzielniczej, a zatem każdy z nas może spróbować ją wykonać we własnym zakresie. Przy użyciu fugi i kleju do glazury, a także wielokolorowych kawałków kafli i szkła możemy ozdobić blat stołu, wnęki okienne, studnię, kamienne donice czy ogrodowe ławki. W tworzeniu mozaik niemal tak ważna jak dobry pomysł jest cierpliwość. Warto poświęcić więcej czasu na znalezienie unikalnych okruchów płytek o podobnej grubości, aby potem móc cieszyć się idealnie gładką i magicznie kolorową powierzchnią. 

mozaika w ogrodzie

Mozaika idealna

Nieregularne pęknięcia, odmienna kolorystyka i grubość – pamiętajmy, że resztki płytek i szkliwa nie gwarantują nam precyzji i symetrii rodem z marokańskich fontann. Jeśli zatem bardziej niż eklektyzm formy cenimy sobie regularność kształtów i faktury, wybierzmy do wykonania mozaiki w ogrodzie kostkę brukową. To wytrzymały i funkcjonalny materiał, który sprawdzi się w aranżacji m.in. bardzo rozległych przestrzeni. Planując mozaikę w ogrodzie i przed domem, warto wziąć pod uwagę takie elementy architektoniczne, jak kolor dachu i elewacji, a także kształt ogrodzenia. Jeśli w otoczeniu domu znajdują się już wyraziste detale i ozdoby, do wykonania mozaiki warto wybrać delikatną, jasną kolorystykę – doskonale sprawdzą się beże, szarości i odcienie grafitu. W odwrotnym przypadku, gdy wykończenie domu jest stonowane, możemy w mozaice wykorzystać kompozycję odcieni czerwieni i brązów. Wyjątkowo stylowe i ciekawe efekty uzyskamy przy użyciu kostki o postarzanej lub płukanej fakturze.

Ogrodowy kalejdoskop

Tworzenie mozaiki z kostki brukowej może przywołać na myśl układanie klocków. Każdy element z danej kolekcji ma tu taką samą grubość, a krawędzie poszczególnych kostek idealnie ze sobą współgrają. Różnorodne rodzaje kostek – kwadratowe, prostokątne, trapezowe, o nieregularnej wielkości – dają możliwość precyzyjnego odwzorowania dowolnego motywu. W tworzeniu kolorowych podjazdów, ścieżek i tarasów szczególnie sprawdzą się kostki o zaokrąglonych brzegach. Prawdziwy upust naszej fantazji damy jednak projektując wokół domu nawierzchnie wielokolorowe, obszerne, obfitujące w koła i łuki. Do ich stworzenia warto użyć kostek trapezowych. Nieregularność naturalnej mozaiki oddamy natomiast, wykorzystując do aranżacji charakterystyczną kostkę, określaną mianem „serca” arabskiego królestwa.

 

Źródło: Polbruk S.A.

mozaika w ogrodzie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!