Porady

Jak przycinać gałęzie?

Nasze drzewa, choć niejednokrotnie swoim wzrostem przeważają nad naszymi domami, są bardzo delikatne. Trzeba zachować ostrożność podczas przycinania ich. Zanim przystąpimy do pracy, musimy nasze narzędzia wyczyścić i zaostrzyć, ponieważ odpowiednie narzędzie to już połowa sukcesu. Tępe narzędzia mogą je dotkliwie zranić i wpłynąć na rozwój życia rośliny a także spowodować różne choroby.

Zadbany ogród wiele mówi o jego właścicielu, dlatego warto o niego dbać, aby nie zamienił się w dziki gąszcz. Z tego powodu należy od czasu do czasu przycinać gałęzie rosnących w nim drzew i krzewów.

Drzewa poddane takim zabiegom nie tylko lepiej rosną, ale też lepiej się prezentują. Jednak nie estetyka tu jest najważniejsza, a troska o kondycję drzew.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Podstawowe, wiosenne prace w ogrodzie

Sezonowo przycinając gałęzie usuwamy także te, które wyrastają pod kątem ostrym do pnia drzewa. Należy również pamiętać, że „odchudzenie” koron drzew pozwoli im w pełni korzystać z uroków wiosny, dlatego też jeszcze zanim drzewa zaczną intensywnie się rozwijać, warto się im przyjrzeć i przyciąć tak, by pąki miały jak największy dostęp do światła słonecznego, a na pewno odwdzięczą się nam pięknie rozkwitając.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pielęgnacja przestrzeni zielonej

cięcie drzew

O nasze drzewa liściaste możemy dbać cały rok, fundując im takie zabiegi „fryzjerskie”, jednak najlepiej robić to w miesiącach, kiedy temperatura jest najniższa, czyli w okresie zimowym, od listopada do marca. Warto też przyjrzeć się każdej roślinie z osobna i zwrócić uwagę na okres wegetacji danej rośliny. Wówczas przycinamy ją przed okresem wegetacji lub dopiero latem. Drzewa iglaste przycinamy tylko wiosną.

Konkretny termin, w jakim powinniśmy cięcie wykonać, a zwłaszcza technika cięcia zależna jest od rodzaju i gatunku każdej rośliny. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane jest cięcie formujące, czyli takie, które stosuje się głównie na drzewach młodych, dopiero rozwijających się, dzięki czemu nadajemy mu pożądany przez nas kształt. W skrócie - dzięki niemu nasza młoda roślinka rośnie dokładnie tak, jak my tego chcemy. Starsze drzewa i krzewy, które na dobre zadomowiły się w naszej ogrodowe glebie, zazwyczaj wymagają cięcia pielęgnacyjnego lub korygującego. Cięcie prześwietlające przerzedza koronę drzewa i pozwala światłu słonecznemu dotrzeć do jak największej części drzewa. Przy takim cięciu nie możemy usunąć więcej niż 15% korony za jednym razem, ani też ucinać grubych, starych gałęzi, bo mogłoby się to skończyć powstaniem ran trudnych do zagojenia, które sprzyjają rozwojowi chorób. Techniczne cięcie wykonujemy wówczas, gdy gałęzie uniemożliwiają np. swobodne przejście alejką. Cięcie sanitarne to ratunek dla drzew i krzewów z chorymi, przesuszonymi gałęziami, a także stymulacja do wytwarzania nowych i silnych pędów. 

cięcie drzew

Nasze drzewa, choć niejednokrotnie swoim wzrostem przeważają nad naszymi domami, są bardzo delikatne. Trzeba zachować ostrożność podczas przycinania ich. Zanim przystąpimy do pracy, musimy nasze narzędzia wyczyścić i zaostrzyć, ponieważ odpowiednie narzędzie to już połowa sukcesu. Tępe narzędzia mogą je dotkliwie zranić i wpłynąć na rozwój życia rośliny a także spowodować różne choroby.

Aby sam proces podcinania gałęzi był bezpieczny nie tylko dla roślin, ale także dla nas - ogrodników, warto też użyć solidnej i stabilnej drabiny. Niejednokrotnie zabiegi pielęgnacyjne wymagają od nas gimnastyki, na przykład sięgania bardzo wysoko. Z pewnością więc przyda nam się drabina pozwalająca wejść na dużą wysokość bez konieczności opierania jej o ścianę, solidna i wytrzymała, a zarazem lekka, poręczna i łatwa w przechowywaniu.

 

Źródło: ALVE

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!