.jpg)
Rewitalizacja rzeki w centrum Ljubljany na Słowenii miała za zadanie przywrócić rzekę miastu. Otworzyła stolicę na rzekę Ljubljanicę i nadała wysoką estetykę nowo zagospodarowanych terenów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielofunkcyjna przestrzeń publiczna
Rewitalizacja ma nie tylko na celu podnieść walory wizualne otoczenia ale również wprowadzić ożywienie gospodarcze głównie w starych, zaniedbanych częściach miast. Nabrzeża rzeki płynącej przez stolicę Słowenii były opustoszałe, w związku z czym niechętnie odwiedzane. Rada Miasta wraz z profesjonalistami w 2004 roku zamieniła je w pełne ludzi i śmiechu przestrzenie publiczne.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Naprzeciw zmianom klimatycznym
.jpg)
Miasto charakteryzuje się wymieszanym stylem architektonicznym. W mieście przeplata się kultura germańska oraz południowo- i wschodnioeuropejska. Miasto zaczęło zmieniać swoją tożsamość w latach 30stych XX wieku dzięki działalności Jože Plečnika, który otworzył dwa mosty piesze nad wodą. Głęboko wierzył, iż Ljubljanica stanie się kiedyś centrum rekreacji na świeżym powietrzu dla mieszkańców miasta.
.jpg)
Zmiany przeprowadzone w 2004 roku miały zniwelować wpływ rozwoju ruchu kołowego i zawłaszczania przestrzeni pieszych pod parkingi. Miało to miejsce pod koniec XX wieku, a stolica cierpiała na zmniejszającą się aktywność gospodarczą. W ciągu 7 lat skupiono się na zwróceniu przestrzeni publicznych do rzeki. Przeznaczono na to łączną kwotę 20 mln euro.
.jpg)
W ramach rewitalizacji rzeki zbudowano dwa mosty piesze oraz odnowiono 6 nabrzeży. Zapewniono liczne tarasowe zbocza oraz dogodne połączenia brzegów z pobliskimi atrakcjami turystycznymi. Odnowiono stary most Tromostovje oraz ulicę łączącą centrum z Zamkiem Królewskim.
.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze