
Zieleń – trawniki, drzewa, krzewy, kwiaty – są ozdobą każdego miasta i osiedla. Pełni rolę estetyczną, która staje się wizytówką danego miejsca. Wiele miast na świecie jest znanych nie tylko ze względu na ich historię czy dziedzictwo kulturowe, ale również dlatego, że przestrzeń zielona stała się jedną z wiodących wartości w budowaniu ich tożsamości i promocji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak przeprowadzić wiosenne porządki w ogrodzie?
Zieleń miejska
Tereny zielone spełniają przede wszystkim ważną funkcję ekologiczną – są płucami przestrzeni zurbanizowanych: produkując tlen i oczyszczając powietrze, podnoszą jakość życia mieszkańców. Rośliny, wszelkiego rodzaju – trawa i drzewa, krzewy i kwiaty – eliminują kurz i przemysłowe zanieczyszczenie powietrza, tłumią hałas i stabilizują temperaturę powietrza. W upalne dni są przeciwwagą dla rozgrzanych ulic i chodników, ścian budynków, dając mieszkańcom przyjemne schronienie - cień i większą wilgotność. Na tym aspekcie właśnie opierała się koncepcja miast-ogrodów powstała pod koniec XIX w. jako konieczna reakcja na zjawisko przeludniania się i industrializacji miast. W czasach obecnych, gdy miasta przeżywają bardzo dynamiczny rozwój, obecność zieleni w przestrzeniach zurbanizowanych stała się kluczowa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cięcie drzew i krzewów w lutym
Jednym z działań planowanych w strategiach rozwoju miast jest tworzenie terenów zielonych i zwiększanie ich obszarów. Ale oprócz wyobraźni i projektów architektów zieleni, potrzebne są jeszcze narzędzia i systematyczna praca. Aby zieleń mogła się rozwijać, musi być odpowiednio pielęgnowana – na bieżąco, zgodnie z sezonowym kalendarzem prac, jak okresowo w kontekście koniecznej rewitalizacji.
Różnorodny charakter miejskich terenów zielonych – parki, skwery, zieleńce, zieleń przyuliczna i osiedlowa, itd. wymaga także wszechstronnego parku maszyn i urządzeń do pielęgnacji tej zieleni. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są wydajne, łatwe w eksploatacji i wielozadaniowe urządzenia, które mogą być wykorzystywane kompleksowo do wielu różnych prac i przez jak najdłuższy okres w ciągu roku. Dodatkowym atutem tego typu maszyn są ich niewielkie rozmiary umożliwiające eksploatację w większej i, tej ciasnej, przestrzeni osiedlowej.

Sprawna wertykulacja trawników
Wertykulacja, jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawników, polega na pionowym nacinaniu darni. Jej celem jest rozluźnienie gleby, usunięcie warstwy filcu, natlenienie i odmłodzenie darni. Efektem zabiegu będzie stworzenie korzystnych warunków do rozwoju, rozkrzewiania się trawy, ograniczenie rozprzestrzeniania się mchu. Po takim zabiegu trawa staje się bardziej odporna na choroby.
Wertykulację przeprowadza się po rozpoczęciu procesu wegetacji i oczyszczeniu trawnika z kamieni, najlepiej w dzień bezdeszczowy. Skuteczność zabiegu zależy od prawidłowego wykonania kolejnych etapów tj. niskie koszenie, nacięcie darni w jedną stronę, dokładne wygrabienie filcu i resztek roślinnych, następnie – nacięcie darni w drugą stronę („na krzyż”) i ponowne wygrabienie filcu i pozostałości roślinnych. Na koniec należy wykonać nawożenie i dosiać trawę. Zabieg wertykulacji warto przeprowadzić raz w roku i można go powtórzyć pod koniec sierpnia.
Źródło: Honda

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze