.jpg)
W przestrzeni publicznej Warszawy zlokalizowano miejsce do refleksji i kontemplacji. Celem jest pokazanie użytkownikom, iż obiekty upamiętniające pewne wydarzenia mogą z powodzeniem stać się częścią tkanki miejskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja przestrzeni w Rybniku
Na zlecenie Stołecznego Zarządu Infrastruktury w 2014 roku powstał pomnik upamiętniający żołnierzy, którzy polegli na skutek działań wojskowych poza granicami państwa. Miejsce pamięci daje sygnał o minionych wydarzeniach, ale forma rzeźby doskonale wpisuje się w miejski krajobraz.
Tłem dla pomnika jest Ściana Pamięci, której głównym budulcem jest beton architektoniczny. W strukturze materiału wyryto rysunek orłów wojskowych jako symbol sił zbrojnych. W murze zamocowano imienne tabliczki z informacjami na temat żołnierzy poległych na misjach. Wieczorną porą ściana podświetlona jest dekoracyjnym światłem w kształcie zniczy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prestiżowy plac miejski
Pomnik żołnierzy to rzeźba o wysokości 3,5 m, która w sposób tradycyjny upamiętnia poległych. Celem jest podkreślenie bohaterstwa i odwagi walczących. Nowoczesna forma rzeźby nawiązuje do artystycznej tradycji rzeźbiarstwa i architektury. Ma postać dynamicznego, pionowego obiektu o licznych diagonalnych liniach. Statuetka orła wojskowego wpisanego w jedną z płaszczyzn pomnika składa hołd każdemu z żołnierzy.
Główna fasada założenia zlokalizowana jest w kierunku wschodnim. Powierzchnia projektowanego terenu wynosi 350 m2. Nad projektem pracował prof. Maciej Aleksandrowicz z firmy KAPS ARCHITEKCI.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
.jpg)


.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze