
W architekturze krajobrazu wyroby z kamienia naturalnego są stosowane dosyć powszechnie. Przemawiają za tym ich walory dekoracyjne, takie jak: barwa i rysunek, a także możliwość obróbki powierzchni czy nadawanie elementom właściwych kształtów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Beton w architekturze krajorbazu
Kamień to materiał, chętnie stosowany przy urządzaniu ogrodu. Umiejętnie wykorzystany, pozwala na stworzenie harmonijnej całości, wkomponowanie domu, ogrodu w otoczenie. Zastosowanie kamienia w ogrodzie zależy nie tylko od względów estetycznych, ale także od jego twardości, odporności na ścieranie, a przede wszystkim na działanie czynników atmosferycznych - głównie mrozu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aluminium w architekturze krajobrazu

Istnieje taka niepisana zasada, iż do urządzania ogrodu używa się kamienia występującego na danym terenie, blisko miejsca zamieszkania. Są to głazy, grysy, otoczaki, które można stosować bezpośrednio lub po obróbce. Dopiero na przełomie kamienia widać jego prawdziwe piękno. Są to głównie granity występujące w szerokiej gamie barw: czerwieni, szarości, zieleni.

Powodzenie przedsięwzięcia, jakim jest budowa obiektów z kamienia zależy od zaplanowania i zaprojektowania ich w ogrodzie. Ważny jest zarówno dobór odpowiednich kamieni, jak i pory wykonywania tych obiektów. Dobrze jest prowadzić prace w porze roku sprzyjającej na przykład wysychaniu betonu.


Źródło: Krzysztof Gadomski – Urządzanie i Pielęgnacja Terenów Zieleni
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze