ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Park

Ogrody miejskie w zabytkowej przestrzeni miasta

Projekt ogrodów miejskich zdecydowanie promuje zabytkowe ulice miasta i szanuje dziedzictwo narodowe. Park uchodzi za nowy symbol Aberdeen, uzupełniający tkankę miejską.

Ogrody miejskie w Aberdeen to koncepcja łącząca potrzeby publiczne z nową zielenią zakomponowaną w stylu pasującym do eleganckiej przestrzeni granitowego miasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielofunkcyjny skwer w Budapeszcie

Aberdeen jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Szkocji. Miasto jest znane z eleganckich budynków popularnych w epoce wiktoriańskiej ze względu na stosowanie granitu w fasadach budowli. W 2011 roku odbył sie międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie miejskich ogrodów. Celem było stworzenie kompozycji roślinnej pasującej do wyrafinowanego otoczenia budynków. 

ogrody miejskie w aberdeen
Efekt nocny (źródło Mecanoo Architecten)

Obszarem opracowania objęto powierzchnię 2,5 akrów. Przekształcono ogrody pochodzące z XIX wieku wraz z przekomponowaniem zaniedbanych, towarzyszących terenów ulicy i torów kolejowych. Nowe ogrody miejskie pokrywają plany dawnych ogrodów Denburn z 1869 roku oferując ujednolicony park prezentujący bogate dziedzictwo miasta Aberdeen.

ogrody miejskie w aberdeen
Makieta prezentująca ogrody miejskie Aberdeen (źródło Mecanoo Architecten).

Projekt ujęto w formie sali miejskiej wypełnionej zielenią i społecznością lokalną. Kompozycja przedstawia skomplikowane wzory kwiatowe dające poczucie elegancji budującej nową atmosferę i tożsamość miejsca. Teren ukształtowano na dwóch poziomach. Taras dolny spełnia funkcje usługowe, gdyż zlokalizowano na nim kawiarnie, lobby, powierzchnię wystawienniczą oraz inne użyteczne pomieszczenia. 

ogrody miejskie w aberdeen
Model zagospodarowania (źródło Mecanoo Architecten).

Taras górny zakomponowano w zieleń miejską. W roślinność zagospodarowano również towarzyszące dachy budynków, aby zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną w mieście przy jednoczesnym zachowaniu widoków na wartościowe budynki. Motyw kwiatów rozciąga się na całym obszarze projektowym. Ogrody podzielono jednak na mniejsze strefy oferujące różnorodne aktywności jak np. place zabaw, amfiteatr, ławy i siedziska, teatr wodny. 

ogrody miejskie w aberdeen
Rekreacyjna przestrzeń publiczna (źródło Mecanoo Architecten).

Projekt ogrodów miejskich zdecydowanie promuje zabytkowe ulice miasta i szanuje dziedzictwo narodowe. Park uchodzi za nowy symbol Aberdeen, uzupełniający tkankę miejską.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: landarchs.com

ogrody miejskie w aberdeen
Szczegółowy sposób zagospodarowania przestrzeni (źródło Mecanoo Architecten)

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!