ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Polska

Ogrody na miejscu dawnej kopalni

Obszar  opracowania obejmował transformację 35 380 m2 zdegradowanej powierzchni miejskiej. Inwestor Miasto Katowice zleciło projekt pracowni KONIOR STUDIO / Tomasz Konior we współpracy z innymi twórcami. Koncepcję projektową przygotowywano od 2008 roku, a projekt zrealizowano w 2014.

Rewitalizacja terenu po dawnej kopalni Ferdynand w Katowicach to inwestycja godna podziwu na skalę światową. Odnowa obszaru zwróciła miastu zaniedbane grunty leżące nieopodal śródmieścia w bardzo atrakcyjnym wydaniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przestrzeń publiczna okiem przechodniów

Obszar  opracowania obejmował transformację 35 380 m2 zdegradowanej powierzchni miejskiej. Inwestor Miasto Katowice zleciło projekt pracowni KONIOR STUDIO / Tomasz Konior we współpracy z innymi twórcami. Koncepcję projektową przygotowywano od 2008 roku, a projekt zrealizowano w 2014. 

kopalnia Ferdynand w Katowicach
Elewacja budynku z kładką pieszo-rowerową

Inwestycja jest przykładem przywrócenia kultury w mieście. Realizowane przedsięwzięcia obejmują nie tylko centrum Katowic, ale przynoszą korzyści również dla całego regionu. Nową przestrzeń z tkanką miejską łączy budek wraz z otaczającym terenem o powierzchni 4 hektarów. Obszar zagospodarowano w ciąg przestrzeni publicznych oferujących użytkownikom bogaty program rekreacyjno-edukacyjny.

kopalnia Ferdynand w Katowicach
Nowoczesny budynek NOSPR z dekoracyjnymi drzewami

Dla podkreślenia atrakcyjności obszaru wykorzystano różnice ukształtowania terenu komponując szereg ramp, schodów oraz alejek spacerowych. Największą popularnością cieszą się Ogrody Zmysłów zlokalizowane w północnej części założenia. Zachęcają odbiorców do zatrzymania się i podziwiania bogatej przyrody oferującej liczne wrażenia zmysłowe. 

kopalnia Ferdynand w Katowicach
Ogrody na miejscu dawnej kopalni w kontekście otoczenia

W ogrodach na miejscu dawnej kopalni posadzono 450 drzew oraz liczne pachnące byliny. Do pobudzenia zmysłu słuchu wykorzystano fontanny i szum wody. Dodatkową atrakcją są muzyczne instrumenty plenerowe oraz amfiteatr. Jako element zabawowy i dotykowy zarazem wykorzystano pomysł stworzenia labiryntu wykonanego z przycinanego żywopłotu grabowego.

kopalnia Ferdynand w Katowicach
Ozdobna fontanna na placu

Do aktywności pieszej i rowerowej zachęca żelbetowa kładka rozpięta nad głównym placem wejściowym. Jej ciąg oprowadza użytkowników po całym obszarze Strefy Kultury. Jesienią 2014 roku inwestycja dowiodła swojego sukcesu poprzez ogromną akceptację mieszkańców i odwiedzających. Społeczność wypełniła przestrzeń publiczną różnorodną aktywnością na świeżym powietrzu.    

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka, kontakt@joannapracka.com

kopalnia Ferdynand w Katowicach
Projekt zagospodarowania nowej przestrzeni (źródło www.skyscrapercity.com)
kopalnia Ferdynand w Katowicach
Roślinne otoczenie budynku NOSPR
kopalnia Ferdynand w Katowicach
Zrealizowany budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Karowicach wraz z otaczającym terenem (źródło www.katowice.eu)

Komentarze

*

Katowiczanin

W pierwszym zdaniu przydałaby się korekta. Kopalnia wprawdzie była kopalnią Ferdynand, ale później nazwana była \\\"Kopalnia Katowice\\\". I tak została zamknięta. Tak więc myślę, że warto to poprawić

Maja

Zdanie ,,inwestycja jest przykładem przywrócenia kultury w mieście" brzmi dość zabawnie ;-)

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!