Za najbardziej atrakcyjną przestrzeń publiczną miasta Lleida w Hiszpanii uchodzi Ricard Viñes Square. To otwarty plac wyróżniający się pośród innych skwerów dość nietypową formą zagospodarowania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ścieżka dydaktyczna w mieście
Projekt powstał w 2007 roku, a do jego realizacji przystąpiono 3 lata później. Powierzchnia zagospodarowania wynosi 9200 m2, a za jej przekomponowanie odpowiada Benedetta Tagliabue ‘EMBT’. Idea zagospodarowania dedykowana jest muzykowi Ricardowi Viñes.
Dużą powierzchnię placu wypełniają różnej wielkości mniejsze i większe skwery oraz tereny zieleni. Abstrakcyjne labirynt ścieżek i placyków przypomina starożytny model przestrzenny. Symbolika labiryntu jest dość zawiła, ale z pewnością nawiązuje do tworzenia choreografii. Z tego powodu nawierzchnię placu ujęto w formie zawiłych ścieżek wypełniających scenę życia publicznego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Plac zabaw z lodu i śniegu
Projekt nawiązuje do założenia Francesc Macia Square w Barcelonie pod względem lokalizacji w bardzo ruchliwej części miasta. Społeczność poruszać się może po wyznaczonej plątaninie ścieżek jak po tanecznej platformie. Wśród innych realizacji wyróżnić można np. Etoile w Paryżu lub Tiergarten w Berlinie, które bazują na roślinnych liniach i okręgach ułatwiających komunikację pieszą oraz precyzujących wizerunek miasta.
W projekcie dla hiszpańskiego miasta zaprojektowano labirynt dla okrągłej przestrzeni Calle Roure. Główne wejście do miasta Lleida ma postać zielonej bramy, a projekt stworzono na podstawie okręgu i nowego skweru dla mieszkańców. Koło kończy się splątanym wzorem uzyskanym dzięki nasadzeniom roślin oraz ceglanej nawierzchni.
Kwadratowy plac podzielono według terenów zieleni oraz labiryntów drzew i krzewów, które są niskie i widoczne z ulicy. Roślinne nasadzenia organizują działania sąsiedzkie, miejsca rekreacji, rozmieszczenie barów, placów zabaw i elementów małej architektury. Dwie ulice dochodzące do placu ujęto w formie deptaków z kamiennymi płytami w nawierzchni. Odejścia do budynków mieszkalnych zdobią również nasadzenia roślin.
Cały plac podświetlony jest wieczorową porą. Źródło światła podkreśla ideę społeczności zamieszkującej okolicę i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: www.shapedscape.com
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze