kızılay odtülüler dershane

Abstrakcyjna przestrzeń publiczna

Za najbardziej atrakcyjną przestrzeń publiczną miasta Lleida w Hiszpanii uchodzi Ricard Viñes Square. To otwarty plac wyróżniający się pośród innych skwerów dość abstrakcyjną formą zagospodarowania.

Za najbardziej atrakcyjną przestrzeń publiczną miasta Lleida w Hiszpanii uchodzi Ricard Viñes Square. To otwarty plac wyróżniający się pośród innych skwerów dość nietypową formą zagospodarowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ścieżka dydaktyczna w mieście

Projekt powstał w 2007 roku, a do jego realizacji przystąpiono 3 lata później. Powierzchnia zagospodarowania wynosi 9200 m2, a za jej przekomponowanie odpowiada Benedetta Tagliabue ‘EMBT’. Idea zagospodarowania dedykowana jest muzykowi Ricardowi Viñes. 


abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Abstrakcyjne wzory w nawierzchni

Dużą powierzchnię placu wypełniają różnej wielkości mniejsze i większe skwery oraz tereny zieleni. Abstrakcyjne labirynt ścieżek i placyków przypomina starożytny model przestrzenny. Symbolika labiryntu jest dość zawiła, ale z pewnością nawiązuje do tworzenia choreografii. Z tego powodu nawierzchnię placu ujęto w formie zawiłych ścieżek wypełniających scenę życia publicznego. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Plac zabaw z lodu i śniegu

abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Charakterystyczna dla miasta rzeźba

Projekt nawiązuje do założenia Francesc Macia Square w Barcelonie pod względem lokalizacji w bardzo ruchliwej części miasta. Społeczność poruszać się może po wyznaczonej plątaninie ścieżek jak po tanecznej platformie. Wśród innych realizacji wyróżnić można np. Etoile w Paryżu lub Tiergarten w Berlinie, które bazują na roślinnych liniach i okręgach ułatwiających komunikację pieszą oraz precyzujących wizerunek miasta.   

abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Drewniane siedziska wkomponowane w nawierzchnię

W projekcie dla hiszpańskiego miasta zaprojektowano labirynt dla okrągłej przestrzeni Calle Roure. Główne wejście do miasta Lleida ma postać zielonej bramy, a projekt stworzono na podstawie okręgu i nowego skweru dla mieszkańców. Koło kończy się splątanym wzorem uzyskanym dzięki nasadzeniom roślin oraz ceglanej nawierzchni. 

abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Intrygująca przestrzeń publiczna centrum miasta

Kwadratowy plac podzielono według terenów zieleni oraz labiryntów drzew i krzewów, które są niskie i widoczne z ulicy. Roślinne nasadzenia organizują działania sąsiedzkie, miejsca rekreacji, rozmieszczenie barów, placów zabaw i elementów małej architektury. Dwie ulice dochodzące do placu ujęto w formie deptaków z kamiennymi płytami w nawierzchni. Odejścia do budynków mieszkalnych zdobią również nasadzenia roślin. 

abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Przestrzenny plan miasta

Cały plac podświetlony jest wieczorową porą. Źródło światła podkreśla ideę społeczności zamieszkującej okolicę i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: www.shapedscape.com

abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Przestrzeń stworzona z zakrzywionych linii oraz okręgów
abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Skwer o różnokształtnych liniach prowadzących przechodniów
abstrakcyjna przestrzeń publiczna
Tereny zieleni o tarasowym układzie platform

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!