ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Trendy

Aluminium w architekturze krajobrazu

Aluminium warto stosować jako detal w nowoczesnych stylach ogrodowych. Staje się w ten czas głównym elementem projektu, który precyzuje koncepcję oraz ideę projektową w nowo założonym krajobrazie.

Aluminium to materiał cieszący się dużą popularnością. Jest łatwy w obróbce, dzięki czemu oferuje szeroki wachlarz zastosowań zwłaszcza w elementach małej architektury parkowej i ogrodowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Corten w architekturze krajobrazu

Materiał ten na szeroką skalę zaczęto stosować w modernizmie. Już w 1956 roku w Los Angeles w miejscowości Laurel Canyon powstał ogród Forecast Garden autorstwa Garretta Eckbo. Projektant został poproszony przez firmę Aluminium Company of America o zaprojektowanie ogrodu reklamowego i pokazowego wykorzystującego surowiec jako główny budulec kompozycji. 

aluminium w architekturze krajobrazu
Abstrakcyjna fontanna z aluminium w rezydencji Eckbo (fot. a2d-architecture.com)

Przykłady zastosowania

W ogrodzie przy swoim domu Eckbo zaprojektował fontannę aluminiową o abstrakcyjnej formie w kształcie kwiatu. Umieścił ją w centralnym miejscu ogrodu. Uzupełnieniem stały się aluminiowe pergole i przesłony wnętrza ogrodowego. Na tej podstawie wyodrębniono kilka zastosowań aluminium w roślinnych założeniach przydomowych: przesłony i ekrany wydzielające strefy w ogrodach, lekkie zadaszenia i pergole, wolnostojące altany do wypoczynku oraz fontanny i elementy dekoracyjne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Drewno w architekturze krajobrazu

aluminium w architekturze krajobrazu
Altana w nowoczesnym ogrodzie (fot. www.swiatrezydencji.pl)

Właściwości

Aluminium jest bliskie materiałowi doskonałemu. Odznacza się stosunkowo niewielką wagą oraz łatwością w obróbce. Jest to materiał odporny na rdzę i niekorodujący. Dostępny jest w różnej gamie kolorystycznej od srebra po złoto. W wykończeniach elementów małej architektury warto stosować aluminium jako materiał dekoracyjny, aniżeli konstrukcyjny. Za element wspierający może posłużyć inny metal, beton lub drewno. 

aluminium w architekturze krajobrazu
Aluminiowe zadaszenie w ogrodzie Eckbo (fot. publishing.cdlib.org)

Wykorzystanie

Aluminium warto stosować jako detal w nowoczesnych stylach ogrodowych. Staje się w ten czas głównym elementem projektu, który precyzuje koncepcję oraz ideę projektową w nowo założonym krajobrazie. Dzięki swym właściwościom można przypisać mu zastosowanie do każdej nowatorskiej formy i kształtu. Współcześnie aluminium wykorzystywane jest również przy budowie ogrodów zimowych.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: https://suw.biblos.pk.edu.pl

aluminium w architekturze krajobrazu
Aluminium w scenerii parkowej (fot. www.gardener.ru)
aluminium w architekturze krajobrazu
Fontanna i pergola (fot. quod.lib.umich.edu)

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!