Mieszkańcy osiedla Orłowiec w miejscowości Rydułtowy na Śląsku zdecydowali się na utworzenie utwardzonej ścieżki dydaktycznej. W realizacji założenia pomógł Urząd Miasta Rydułtowy, a udzielone wsparcie zaowocowało powstaniem ścieżki w 2014 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Górski szlak turystyczny dla wszystkich
Nad projektem pracował zespół AMAYA ARCHITEKCI w latach 2012-2013. Opracowaniem objęto obszar o powierzchni 3181 m2, przez który przebiega główna, piesza trasa komunikacyjna w kierunku miasta oraz biblioteki. Teren przez długi czas był niezagospodarowany ze względu na znajdujący się poniżej najdłuższy tunel kolejowy w Polsce.
Aby nowej ścieżce nadać wyjątkowy charakter, arch. Marcin Połomski zaproponował takie zagospodarowanie terenu, które nawiązuje do wydarzeń historycznych upamiętniających czyny powstańcze. Po zbadaniu terenu oraz dogłębnej analizie dawnych dziejów, zespół projektowy zaproponował w swej koncepcji kształt ścieżki w formie zygzakowatej łodygi róży. Forma ta niesie ze sobą informację o trudnych dziejach powstania.
Cztery okrągłe placyki stanowiące rozszerzenie biegu chodnika symbolizują pąki kwiatowe. Umieszczono na nich obeliski o wyjątkowej, również symbolicznej formie. Trzem z nich nadano identyczny kształt. Ich liczba odpowiada trzem kolejnym Powstaniom Śląskim. Czwarty obelisk upamiętnia wszystkich mieszkańców miasta Rydułtowy , którzy brali udział w wydarzeniach powstańczych.
Intrygujący motyw skrzydeł opowiada o powstaniach jako odważnych zrywach w walce o wolność i niezależność. Rzeźby w kształcie skrzydeł stanowią pionowe akcenty w przestrzeni nie zaburzające skali miejsca. Elementy konstrukcyjne wykonano z prefabrykowanego betonu architektonicznego. Delikatna, rzeźbiona tekstura oraz gra światła i cienia dodaje skrzydłom lekkości. Najbliższe otoczenie ścieżki zagospodarowano roślinami dobrze znoszącymi warunki miejskie.
mgr inż. arch. Joanna Magdalena Pracka
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze