kızılay odtülüler dershane

Trendy

Szklana fontanna w ogrodzie

Ogród powstał na potrzeby Chelsea Flower Show organizowanego w 2003 roku przez Royal Horticultural Society. James Dyson jest projektantem przemysłowym znanym przede wszystkim z produkcji odkurzaczy. W ogrodzie nazwanym The Wrong Garden stworzył nietypową fontannę, w której woda płynie pod górę.

Tajemniczy obiekt w ogrodzie określanym mianem grawitacyjnej iluzji zasłynął w 2003 roku. Autorem najciekawszego elementu ogrodu jakim jest wyjątkowa fontanna jest James Dyson, który podjął się wyzwania projektowego w związku z odbywającym się wydarzeniem Chelsea Flower Show.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szkło w architekturze krajobrazu

Ogród powstał na potrzeby Chelsea Flower Show organizowanego w 2003 roku przez Royal Horticultural Society. James Dyson jest projektantem przemysłowym znanym przede wszystkim z produkcji odkurzaczy. W ogrodzie nazwanym The Wrong Garden stworzył nietypową fontannę, w której woda płynie pod górę. 

szklana fontanna
Inspiracja Jamesa Dysona - Waterfall autorstwa M. C. Eschera (źródło www.reddit.com)

Większość projektów Dysona sprawia pozorne wrażenie niewykonalnych. Zaskakują one jednak odbiorców wyjątkowym stylem i efektem końcowym. Inspiracją dla fontanny Dysona był wodospad autorstwa holenderskiego artysty M.C. Escher’a, w którym strumień wody wydaje się łamać prawa fizyki. Nowoczesna fontanna prezentuje się w podobny sposób, ilustrując grawitację, która nie ma kontroli nad przepływem wody.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagospodarowanie przestrzeni uniwersyteckiej

Fontanna zbudowana jest z czterech szklanych,  trójkątnych zbiorników na planie kwadratu, w których woda przelewa się z najwyższych punktów. Sekret jest prosty. Woda napędzana jest z dołu pod górę i wychodzi przez małe otwory umieszczone w najwyższych rogach zbiorników. Następnie jej część kierowana jest z powrotem w dół rampy pokrywając szklaną powierzchnie cienką warstwą wody. Z otworów wydostają się również pęcherzyki sprężonego powietrza, które w połączeniu ze spływającą wodą tworzą zaskakujący efekt.

fontanna ze szkła
Fontanna Dysona (fot. writingisfun-damental.com)

Pragnieniem projektanta było zbudowanie wiecznego wodospadu opartego szereg kaskad umieszczonych na tym samym poziomie. Strumień wydający się przepływać pod górę w rzeczywistości spływa w dół po przepłynięciu przez otwory. Iluzja jest tak silna, iż trudno wychwycić trik przyglądając się nawet bardzo wyraźnie.

Ogród stanowi estetyczne uzupełnienie kompozycji. Stalowy kolor strzelistej odmiany jałowców kontrastuje z czerwonym ulistnieniem klonów. Uzupełnieniem aranżacji są niebiesko-zielone oraz czerwone krzewinki wraz z pnączem zamykającym ogród bordowym zabarwieniem liści.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: dornob.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!