
W Olsztynie, mieście leżącym w krainie jezior powstała największa w Polsce plaża miejska. Zbiornik wodny Ukiel zagospodarowano w 2014 roku infrastrukturą sportowo-rekreacyjną funkcjonującą przez wszystkie miesiące roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach
Inwestycja służy zarówno mieszkańcom miasta jak i turystom, wczasowiczom i podróżującym. Rekreacja nad jeziorem Krzywym (Ukiel) możliwa jest przez cały rok dzięki zapewnieniu wielu możliwości spędzania czasu. Na obszarze zagospodarowania stworzono liczne szlaki piesze i rowerowe oraz trasy do nart biegowych. Promenada obiega całe założenie, a jej bieg ciągnie się nawet po tafli wody. Plaża rozciąga się w poprzek osi widokowej ustanowionej przez główne dojście oraz molo.
.jpg)
Nowe obiekty architektoniczne zaprojektowano w unikalnym stylu przy użyciu wielu przeszkleń elewacji. Dachom niektórych budynków nadano funkcję wypoczynkową przekształcając je w tarasy widokowe. Pozostałe pokryto naturalną zielenią wkomponowując je w otaczający drzewostan. Wyjątkową formą odznacza się budynek przechowywalni sprzętu wodnego. Magazynowane łodzie znajdują się w przeszklonym pomieszczeniu wysuniętym nad taflę jeziora. Zabieg ten zapewnia bardzo atrakcyjny efekt wizualny.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przywrócenie rzeki do miasta
.jpg)
Uzupełnieniem ścieżek, tarasów i placyków rekreacyjnych są meble miejskie wykonane z naturalnego drewna. Ławki i leżaki rozmieszczono w dogodnych odstępach, a kamienne siedziska wkomponowano w nawierzchnię promenady. Teren wyposażono również w place zabaw, parki wodne, linarium, boiska do koszykówki oraz siatkówki plażowej, na których w 2015 roku odbędą się Mistrzostwa Świata. W naturalnie ukształtowany teren wpisano skyte-park działający w okresie letnim i przekształcający się w snow-park w okresie zimowym. Plaża zimą przekształca się natomiast w ściągające tłumy lodowisko.

W dobrze materiałów skoncentrowano się na zapewnieniu trwałości oraz prostoty utrzymania. W wykończeniu elementów i obiektów architektonicznych dominuje drewno, kamień oraz naturalne nawierzchnie. Materiały wspólnie budują przyrodnicze środowisko, przechodzące podobnie proces starzenia się struktur.
.jpg)
W realizacji projektu bardzo mocno wzięto pod uwagę aspekt ochrony wód i środowiska. Nowe nasadzenia roślin uzupełniają podlegający ochronie drzewostan oraz podkreślają zaprojektowaną oś widokową.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze