.jpg)
Szkło w swej naturze to bardzo wszechstronny materiał. Wykorzystany przez kreatywnego architekta pozwala na stworzenie niezwykłych struktur architektonicznych oraz krajobrazowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Corten w architekturze krajobrazu
Szklany materiał dzięki swojej przejrzystości zbliża człowieka do natury i nie zamyka życia w 4 ścianach tradycyjnego budynku. Technika budowania ze szkła poszerza horyzonty nie tylko projektantów, ale również użytkowników.
.jpg)
Szkło świetnie nadaje się również do dekoracji przestrzeni otwartych, w parkach oraz ogrodach przydomowych. Tworzone mogą być efektowne ścieżki, ławki, kładki, dekoracje, a nawet elementy wodne. Szkło w zestawieniu ze światłem i wodą buduje niesamowitą atmosferę i tworzy niepowtarzalny efekt przestrzenny.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Drewno w architekturze krajobrazu
.jpg)
Dzieło Miesa van der Rohe zapoczątkowało erę stosowania szkła w architekturze, a Farnsworth House to jedno z najbardziej znanych realizacji współczesnego okresu. Dom posiada przeszklone od podłogi do sufitu elewacje, dzięki czemu nawiązuje otwarte połączenie z otaczającym krajobrazem nadrzecznym. Projekt jest odzwierciedleniem duszy projektanta.
.jpg)
Przykładem świetnego wkomponowania codziennych aktywności pośród natury jest biuro Selgas Cano Architecture. Kształtem przypomina szklaną kapsułę w środku cichego hiszpańskiego lasu. Boczna elewacja oraz sufit to konstrukcje całkowicie przeszklone, wpuszczające światło i naturę do kreatywnego wnętrza budynku.
.jpg)
Kaplica La Estancia w Meksyku to niebiańska, szklana budowla, umożliwiająca odbycie rekolekcji na łonie natury. Projektanci z Bunker Architektura zlokalizowali prosty budynek na cichej, zalesionej działce. Kaplica posiada szklane ściany z liniowymi, białymi wstawkami, które dają poczucie prywatności i skrytości oraz zapewniają większy spokój.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: www.thecoolist.com
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze