ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Mahonia pospolita

Mahonia może być stosowana do obsadzania miejsc zacienionych, pod drzewami czy wysokimi krzewami, od północnej strony budynków. Można ją sadzić grupowo, nadaje się też na niskie, nieformowane żywopłoty.

Mahonia pospolita to niewysoki krzew liściasty zimozielony, który osiąga 1-1,5m wysokości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Cypryśnik błotny

Roślinę zdobią zimozielone, ozdobne, twarde liście, kolczasto ząbkowane na brzegu, skórzaste i błyszczące. Liście mają ciemnozielony kolor, zimą przebarwiają się czerwonobrunatny i stąd tez wzięła się nazwa rośliny.

Wiosną na końcach zeszłorocznych pędów rozwijają się cytrynowożółte lub złotożółte kwiatostany zebrane w grona. Są dość dekoracyjne. Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów pojawiają się ciemnogranatowe, pokryte woskowym nalotem, owoce przypominające czarne jagody. Nie są trujące.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Kosodrzewina (Sosna górska)

Można więc powiedzieć, że roślina jest dekoracyjna przez większość roku, najmniej ciekawie wygląda pod koniec zimy, kiedy cześć liści może zasychać i brunatnieć. Roślina kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Mahonia pospolita jest bardzo łatwa w uprawie ze względu na niewielkie wymagania klimatyczne i glebowe. Na mrozy całkowicie wytrzymała, słońca też potrzebuje niewiele. Odporna na zanieczyszczenie powietrza. Do zabiegów pielęgnacyjnych przy mahonii powinno się używać rękawic bo liście mogą pokłuć. Jeżeli na liściach pojawią się czerwonobrunatne plamy będące objawem choroby, to najprościej krzew nisko przyciąć.

Krzewy mahonii nie wymagają cięcia ale można co jakiś czas przeprowadzić cięcia pielęgnacje; usunąć uszkodzone i zeschnięte pędy i nieco uformować krzewy. Oczywiście cięcie przeprowadza się po przekwitnięciu.

Roślina dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie, ale najlepsza jest dla mahonii gleba żyzna i lekko wilgotna. Najlepsze jest miejsce osłonięte i ocienione. 

Mahonia może być stosowana do obsadzania miejsc zacienionych, pod drzewami czy wysokimi krzewami, od północnej strony budynków. Można ją sadzić grupowo, nadaje się też na niskie, nieformowane żywopłoty.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!