
Rada Hrabstwa Saulkrasti na Łotwie zleciła zagospodarowanie brzegu morza w ramach rozwoju turystyki i rekreacji. Celem jest polepszenie sytuacji ekonomicznej i gospodarczej nadmorskich miast. Pomysł parku morskiego stał się bardzo dobrym pomysłem pozwalającym na użytkowanie przestrzeni w wielu aspektach.
CZYTAJ RÓNIEŻ: Zagospodarowanie przestrzeni uniwersyteckiej
Za przekomponowanie przestrzeni odpowiedzialna była pracownia SIA architekt Arnis Dimins. Projekt zrealizowano w latach 2013-2014 na powierzchni 10020 m2. Opracowanie zakłada organizację licznych zajęć sportowych oraz wydarzeń kulturalnych. Nadmorski krajobraz oferuje nastrojowy krajobraz oraz widok na zachodzące słońce.

Głównym motywem powtarzającym się w projekcie jest kształt trójkąta. Kładka często zakończona jest ostrym wierzchołkiem w kierunku morza. Wprowadza to dynamikę w całej kompozycji oraz nawiązuje do nieprzewidywalności fal morskich.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród pełen roślin iglastych

Kluczowym elementem projektu jest drewniana kładka, która obiega cały obszar opracowania. Nadano jej strukturę żłobkowaną, aby uniknąć kumulowania się piasku na drodze pieszej. Jej uzupełnieniem jest płaska ścieżka z pniaków drzew. Oba elementy świetnie wpisują się w nadmorski krajobraz i pasują do środowiska dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów.

W strukturę kładki wbudowano drewniane meble użytkowe w postaci foteli, siedzisk, rozkładanych leżaków, ław oraz kosze na śmieci. Możliwe jest również przypięcie roweru do drewnianego stojaka. W pustych miejscach między kładkami wpisano palce zabaw oraz sprzęty do fitness’u na świeżym powietrzu.

Park nad morzem to innowacyjny pomysł planowania otwartej przestrzeni publicznej w nowym wymiarze. Zintegrowanie drewnianych struktur wpisanych w morski krajobraz zdecydowanie zyskało uznanie nie tylko użytkowników ale również międzynarodowych projektantów.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: www.landezine.com






Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze