Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Sumak octowiec

Sumak octowiec to niskopienne drzewo liściaste, które dorasta maksymalnie do 4-6m wysokości. Roślinę zdobi korona o nieregularnym, parasolowym kroju, która jest szeroka i ażurowa.

Sumak octowiec to niskopienne drzewo liściaste, które dorasta maksymalnie do 4-6m wysokości. Roślinę zdobi korona o nieregularnym, parasolowym kroju, która jest szeroka i ażurowa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Robinia akacjowa

Drzewo posiada długie pierzaste liście, które składają się z kilkunastu par lancetowatych listków. Sumaki są szczególnie efektowne jesienią, kiedy liście robią się pomarańczowo-czerwone. Wiosną liście ukazują się na drzewie dość późno. 

sumak octowiec

Sumak to roślina dwupienna, kwiaty drobne, kremowo-zielone zebrane w kolby. Forma żeńska sumaka ma ciekawe owocostany w formie purpurowych kolb, które pozostają na drzewie przez całą zimę. Pora kwitnienia przypada na czerwiec oraz lipiec.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  KATALOG ROŚLIN: Głóg dwuszyjkowy

sumak octowiec

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca. Jest odporna na mrozy, szkodniki i choroby. Nie przeszkadzają jej zanieczyszczenia miejskie. Kłopotliwe mogą być natomiast odrosty korzeniowe, które co prawda dają możliwość rozmnażania rośliny ale niekontrolowane mogą tworzyć gęste zarośla. Najlepszym sposobem na opanowanie rośliny jest regularne koszenie trawnika w sąsiedztwie drzewa. Sumaki są drzewami krótkowiecznymi. Może rosnąć w każdej glebie na stanowisku słonecznym.

sumak octowiec

Stosować go można jako drzewko ozdobne. Może być sadzona w niewielkich ogrodach, ale trzeba pamiętać, że ma dość szeroką koronę i wymaga trochę miejsca. Do małych ogrodów najbardziej nadaje się odmiana Tiger Eyes. Doskonała ozdoba ogrodu w zimie. Sumak dobrze wygląda posadzony samotnie, wtedy uwydatnia się jego oryginalny kształt korony i owocostanów. Roślina szybko rośnie, więc nada się doskonale jeżeli chcemy szybko zadrzewić ogródek.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!