
Konstrukcje pionowe umożliwiają wprowadzanie do ogrodu dodatkowych scen roślinnych. Działają również jako przesłony i estetycznie zasłaniają niepożądane widoki. W przestrzeni przydomowej Pani Kamili i Pana Andrzeja zastosowano wysoką konstrukcję z gabionów, która spójnie łączy się z poziomym zagospodarowaniem terenu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród malarki Joanny Brzostowskiej
Działka o powierzchni 1070 m2 zajęta jest w większości przez dom z podjazdem i taras. Głównym problemem dla właścicieli był budynek garażowy sąsiada, który tworzył bardzo nieatrakcyjne tło dla kompozycji ogrodowej. W celu zasłonięcia szpecącego obiektu zdecydowano się zastosować wertykalne rozwiązanie z roślin i ozdobnych kamieni.

Architekt krajobrazu Bożena Kazimierczak doradziła właścicielom zbudowanie trwałej konstrukcji gabionowej obsadzonej roślinami. Pan Andrzej z chęcią przyłączył się do etapu projektowania ściany. Do roślin doprowadzono wodę i składniki pokarmowe przy pomocy automatycznego systemu nawadniania kropelkowego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród o nieregularnym kształcie w stylu nowoczesnym

W ogrodzie wertykalnym przygotowano miejsce dla 1700 egzemplarzy roślinnych. Eksperymentalna uprawa wymaga jednak stałego nadzoru. Wiele roślin należy wymieniać po niesprzyjających zimą warunkach pogodowych. Wprowadza to jednak urozmaicenie w kompozycjach roślinnych, dzięki czemu właściciele mogą zapewnić sobie różnorodność.

Po wykonaniu monumentalnej ściany roślinnej koniecznym było nadanie balansu na pozostałej, poziomej powierzchni działki. Ogród horyzontalny wyprofilowano nasypami i wzniesieniami, które również zagospodarowano w rośliny. Niektóre pagórki porasta trawa.
Duża przestrzeń ogrodu pozwoliła na zaprojektowanie ogrodu wertykalnego oraz zagospodarowanie szerokiego, płaskiego trawnika dla kontrastu. Działa służy nie tylko rodzicom ale również dzieciom, które pomiędzy pagórkami i licznymi trawami ozdobnymi odnajdują krainę do zabaw. Znalazło się również miejsce na drewniany domek na palach, z którego można obserwować zachodzące słońce.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze