.jpg)
Na działce o powierzchni 700m2 stworzono japoński zakątek wokół domu. Właściciele są bardzo usatysfakcjonowani uzyskanym rezultatem. Pani Felicja Piątek bardzo szanuje porządek. Z tego względu zastosowany w ogrodzie styl bardzo jej odpowiada, ponieważ charakteryzuję się wielką estetyką i równowagą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród o nieregularnym kształcie w stylu nowoczesnym
W ogrodzie przydomowym w stylu japońskim właściciele zrezygnowali z krzewów liściastych, aby ograniczyć sprzątanie w porze jesiennej. W przestrzeni dominują rośliny iglaste i zimozielone. Kwietnym uzupełnieniem są barwne rododendrony posadzone w równych rzędach. Wykluczono również połacie trawników, aby nie kłopotać się aspektem częstego koszenia i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Taki stan utrzymał się do pewnego czasu, gdyż zasadzona roślinność mimo wszystko wymagała troski.
.jpg)
W nowym projekcie ogrodu pomagał architekt zieleni Piotr Sławiński. Zaproponowana koncepcja była dla właścicieli szokująca i wymagała zmiany ich poglądów oraz dużej elastyczności w stosunku do nowych rozwiązań. W kompozycji ogrodu pojawił się biały żwirek, podświetlane panele ogrodzeniowe chroniące przez wzrokiem przechodniów oraz drewniane donice z roślinami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagospodarowanie Małego Rynku w Skoczowie
.jpg)
Niezbędnym komponentem ogrodu w stylu japońskim jest element wodny. W przydomowej przestrzeni projektant zieleni zaproponował niewielkie źródełko z kaskadą wodną. Szum wody wprowadza wyjątkową atmosferę oraz stanowi wabik dla ptaków. Ponieważ źródełko schowane jest w kompozycji ogrodu, zastosowano lustrzany panel, w którym odbija się wprost do wnętrza salonu.
.jpg)
Ku radości właścicieli większość posadzonych wcześniej roślin została zachowana. Projektant wprowadził jednak nowe, liściaste odmiany krzewów, aby podkreślić japoński charakter ogrodu przydomowego. Wśród nich znalazł się klon palmowy, dereń pagodowy, karmnik ościsty. Teren stał się właściwie bezobsługowy, jedynie bukszpanowe kule wymagają corocznego formowania.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze