Rewitalizacja Małego Rynku w miejscowości Skoczów w 2014 roku objęła głównie zagospodarowanie terenów zieleni oraz remont ciągów pieszych. Za odnowę miejsca odpowiada firma Pejzaż, która wykonała projekt na zlecenie Gminy Skoczów. Opracowanie startowało w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w tym samym roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przebudowa placu Jagiellońskiego w Radomiu,
Mały Rynek zlokalizowany jest w bliskiej odległości głównego Rynku miasta. Położony jest w staromiejskim układzie urbanistycznym i tworzy miejski skwer u zbiegu dwóch ulic. Obszar ten wpisany jest do rejestru zabytków. Wschodnia część placu graniczy z parkingiem dla użytkowników centrum miasta. Wzdłuż południowej granicy rozciąga się miejska zabudowa. Od strony zachodniej znaleźć można pomnik, który upamiętnia miejsce po zburzonej synagodze.
Mały Rynek rozpościera się na obszarze o kształcie prostokąta. Przed przystąpieniem do realizacji projektu ścieżki o nawierzchni gruntowej dzieliły zieleniec na kilka nieregularnych powierzchni trawiastych. Nowe zagospodarowanie skweru miało na celu rewitalizację miejsca i nadanie funkcji rekreacyjno-kulturowej. Ważna była również estetyka miejsca ze względu na lokalizacje w ważnej okolicy miasta.
CZYTAJ RÓWNEŻ:Połączenie przestrzeni przemysłowych i reprezentacyjnych
Prace skupiły się na stworzeniu bezpiecznych i wygodnych ciągów komunikacyjnych dla pieszych. Odrestaurowano istniejącą zieleń i wprowadzono nowe, ozdobne nasadzenia roślinne. Oświetlenie parkowe oraz monitoring przyczyniły się do wzrostu bezpieczeństwa na obszarze w porze wieczornej i nocnej. Posadowienie mebli miejskich zaowocowało odpoczynkiem mieszkańców oraz zainteresowaniem turystów.
W prostokątny kształt rynku wpisano kilka kwadratów o różnym kształcie. Oddzielono je pasami z czerwonej kostki brukowej. Każdą regularną formę wypełniono jednym gatunkiem roślinnym. Wybrane egzemplarze odznaczają się atrakcyjnym ulistnieniem, odpornością w warunkach miejskich, trwałością w stosunku do warunków oświetlenia.
Zagospodarowanie Małego Rynku w Skoczowie poprzez wzrost atrakcyjności obszaru zachęciło mieszkańców do odwiedzania nowego placu. Turyści natomiast mogą zapoznać się z zabezpieczonymi fundamentami dawnej synagogi i zaczerpnąć chwil kontemplacji w otoczeniu zieleni.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://www.slaskie.pl/npp/?grupa=21&id=289
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze