Ogrodowa przestrzeń przed realizacją idei projektowej w 2014 roku była w stanie dość surowym. Kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni otacza ceglany i częściowo otynkowany mur. Koncepcja zagospodarowania terenu na warszawskim Mokotowie przywróciła temu miejscu przyjazną atmosferę oraz umożliwiła spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciekawy skwer w Poznaniu
Ogrodowy zakątek to połączenie naturalnie występujących tam materiałów i roślin wraz z włączeniem w program użytkowy nowoczesnych elementów takich jak hamaki. Znajdujące się na terenie posesji dorodne drzewo oraz stary mur pokazują upływ czasu. Zastosowanie prostych i kolorowych elementów wyposażenia ogrodu ożywia przestrzeń i tworzy atrakcyjną kompozycję.
Pierwszorzędnym celem było stworzenie wygodnego miejsca do odpoczynku. Zgodnie z tą myślą zaprojektowano niewielki, drewniany podest. Oddzielony jest od budynku mieszkalnego i pełni funkcję tarasu. Na podeście właściciele zażyczyli sobie ustawić stolik z krzesłami oraz sofę. Drugim bardzo ważnym komponentem przestrzeni ogrodowej są dwa, wielobarwne hamaki – pamiątki z podróży.
Zachowanie muru w surowym stanie było zabiegiem celowym. Nawiązuje on bowiem do ceglanej ściany zlokalizowanej wewnątrz mieszkania właścicieli. Dodatkowym elementem oferującym całkowitą prywatność jest drewniany płot o ciepłej barwie surowca. Wsparciem dla pierwotnych materiałów jest dorodny okaz jesionu, którego korzeń wystaje ponad powierzchnię gruntu czyniąc ogród bardziej naturalnym.
Niewielki ogródek z hamakami znajduje się w otoczeniu wysokich drzew i budynków mieszkalnych. Dociera do niego stosunkowo niewiele światła. W doborze nowego materiały roślinnego zastosowano gatunki dobrze sprawdzające się w warunkach ocienionych. Wśród nich znalazła się hortensja, różanecznik, tawułki, bodziszki, barwinek oraz bluszcz. Rośliny te dobrze komponują się z naturalnym krajobrazem leśnym występującym na zewnątrz założenia. Dodatkowym atutem jest obficie kwitnąca budleja Dawida przyciągająca motyle w okresie letnim.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
źródło: zieleniprzestrzen.pl
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze