.jpg)
W dzisiejszym świecie hasło „zrównoważony” reprezentuje bardzo ważne wartości w dziedzinie projektowania i budowy. Palące kwestie zmian klimatycznych oraz próby leczenia Ziemi realizuje się poprzez zakładanie „zielonych” infrastruktur. Jednym z najbardziej zrównoważonych sposobów traktowania budynków w kontekście przyjaznym dla środowiska są zielone dachy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja śródmieścia w Łodzi
Korzyści zakładania zielonych dachów to przede wszystkich uaktywnienie nieużywanych części budynków. Istnieje również kilka oszczędnościowych zalet zakładania biologicznie czynnych powierzchni. Zielona infrastruktura dachowa może znacznie obniżyć rachunki na energię. Posadzone rośliny pochłaniają ciepło i działają jak izolatory, utrzymując budynek w chłodzie latem i cieple zimą. Zmniejsza to koszty klimatyzacji i ogrzewania.
Finansowe korzyści zakładania zielonych dachów można dostrzec w miesiącach letnich, gdy koszt chłodzenia budowli może być zmniejszony o 20-30% (Environmental News Network). Zimą roślinna powierzchnia prowadzi do obniżenia zużycia energii poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie nawet do 10% (ASLA).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park sztuki, gier i zabaw
.jpg)
Początkowe koszty założenia zielonego dachu mogą wydawać się niekorzystne i przytłaczające. Korzyści jednak pojawiają się z upływem czasu, ponieważ jest to długoterminowa inwestycja dla życia budynku sprawdzająca się lepiej, niż dach konwencjonalny. Dzieje się tak, ponieważ warstwa roślinna chroni pokrycie dachowe przed działaniem czynników atmosferycznych, na które tradycyjny dach jest narażony przez cały czas.
.jpg)
Ponad to, dodatkowe powierzchnie biologicznie czynne wspierają miejski i przydomowy system gospodarowania wodą deszczową. Obecność zielonej infrastruktury dachowej znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na zakładanie instalacji odwadniającej, ponieważ rośliny pochłaniają większe ilość opadów. Ma to zdecydowany wpływ na finansowe korzyści zakładania zielonych dachów.
.jpg)
Na skalę prywatną zielony dach jest estetycznym i atrakcyjnym atutem budynku. W skali miejskiej roślinna powierzchnia może stanowić miejsce rekreacji i poprawiać jakość życia ludzi w mieście.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
źródło: http://landarchs.com/warning-youre-losing-money-using-green-roof/
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze