Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Jesion wyniosły

Jesion wyniosły to drzewo liściaste, które dorasta do 40m wysokości. Odmiana Pendula, najczęściej sadzona w ogrodach osiąga 8-10 m.

Jesion wyniosły to drzewo liściaste, które dorasta do 40m wysokości. Odmiana Pendula, najczęściej sadzona w ogrodach osiąga 8-10 m.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Metasekwoja

Roślina posiada duże liście składające się z 9-15 listków o barwie ciemnozielonej, jesienią wybarwiają się na żółto. Korona drzewa jest szeroka, u odmiany Pendula, szczepionej na podkładkach, pędy wygięte są ku ziemi nadając drzewu parasolowaty kształt.

jesion wyniosły

Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści i tworzą niezbyt efektowne wiechy. Owoce to podłużne i spłaszczone orzeszki ze skrzydełkiem ale jesiony owocują dopiero w wieku 30-40 lat. Kora u młodych drzew gładka jasnozielono szara, u starszych brązowa i spękana. Pora kwitnienia przypada na kwiecień - maj.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Grusza pospolita

jesion wyniosły

Drzewo to jest dość łatwe w uprawie ale wymaga jedynie odpowiedniego podłoża i słonecznego miejsca. Jako gatunek rodzimy odporne na mrozy, do tego toleruje zanieczyszczone powietrze i zacienienie i silne wiatry. Rośnie dość szybko.  Wymaga żyznego podłoża, udaje się gorszych glebach, również na glebach wapiennych. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i cieniu.

jesion wyniosły

Jesiony dobrze wyglądają w mniejszych ogrodach. Najlepiej sadzić je w rogu działki jako tło dla innych mniejszych roślin. W większych ogrodach dobrze prezentuje się na dużych trawnikach lub przy zbiornikach wodnych. Może służyć za naturalną altanę w ogrodzie lub jako osłona od ulicy czy sąsiedniej działki. Nadaje się do nasadzeń w parkach lub na skwerach miejskich

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!