Powojnik Jackmana to pnącze wieloletnie dorastające do 2-3m. Roślina potrzebuje podpory. Pędy czepiają się podpór ogonkami liściowymi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przywrócenie rzeki do miasta
Efektowne kwiaty ciemnobłękitne lub fioletowe o średnicy 8-10 cm, osadzone długich, cieńkich szypułkach, okrywające roślinę od góry do dołu. Istnieją również odmiany o kwiatach białych, różowych lub karminowych. Często płatki są lekko paskowane lub żyłkowane i delikatnie owłosione.
Liście powojnika nieparzysrierzaste, pędy wiotkie. Roślina kwitnie od końca czerwca do września.
Roślina niebyt łatwa w uprawie i trochę kapryśna. Potrzebuje odpowiedniej gleby i stanowiska. Ważne jest też regularne podlewanie bo powojniki nie lubią suszy. Różnie bywa z wytrzymałością na mróz - źle znoszą ostre zimy. Zwykle wystarczy zabezpieczyć pnącze kopczykiem z torfu lub kompostu albo ziemi zmieszanej z liśćmi. Kopczyk usypujemy wokół nasady rośliny. Wtedy, jeżeli nawet pędy przemarzną, można je przyciąć nisko nad ziemią, a roślina wyda nowe, które zakwitną w tym samym roku, bo kwiaty tworzą się na pędach jednorocznych.
Często powojniki zapadają na chorobę powodującą zamieranie rośliny ale powojnik Jackmana jest stosunkowo długowieczny i odporny w porównaniu z innymi.
Powojniki Jackmana mogą rosnąć w przeciętenej glebie, z wyjątkiem podmokłej i gliniastej ale najlepiej kwitną w glebie żyznej i próchniczej o odczynie obojetnym lub lekko alkalicznym. Najlepsze jest stanowisko słoneczne dla pędów a cieniste dla korzeni. Powojniki nie znoszą zbyt silnego nasłnecznienia - powinny być lekko ocienione w godzinach południowych.
Do okrywania bramek, pergoli i trejaży. Można sadzić je przy murach - na przykład południowo-wschodniej lub południowo zachodniej ścianie budynku. Gdy clematis rośnie przy murze należy większa uwagę zwracać na wilgotność podłoża.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze