Zbiornik wodny

Przywrócenie rzeki do miasta

Wschodni brzeg rzeki w Lyonie we Francji poddano generalnej transformacji, która przekształciła dawne porty i parkingi samochodowe w piękną przestrzeń publiczną otwartą dla mieszkańców miasta. Umożliwia rekreację, relaks, spotkania towarzyskie oraz promuje transport publiczny. Głównym celem było przywrócenie rzeki mieszkańcom i miastu.

Wschodni brzeg rzeki w Lyonie we Francji poddano generalnej transformacji, która przekształciła dawne porty i parkingi samochodowe w piękną przestrzeń publiczną otwartą dla mieszkańców miasta. Umożliwia rekreację, relaks, spotkania towarzyskie oraz promuje transport publiczny. Park o powierzchni 10ha pokrywa odcinek wzdłuż rzeki Rodan o długości 5km. Transformacji podjęli się architekci z firmy IN SITU Architectes Paysagistes. Na etapie projektowania zespół zorganizował konsultacje publiczne. W badaniach obszaru podjęto stosowne działania dostosowania przestrzeni ze względu na preferencje lokalnych władz oraz mieszkańców miasta. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park nad wodą w Budapeszcie

rodan w lyonie
Połączenie rzeki z centrum miasta (fot. archmag.ru)

Głównym celem było przywrócenie rzeki mieszkańcom i miastu. Lider projektu zdecydował się nie tworzyć parkingów samochodowych na rzecz jak największej ilości powierzchni zieleni i obiektów przyciągających użytkowników. Głównym zamiarem było połączenie ludzi z rzeką i naturą. Ukształtowano nieprzerywaną trasę wzdłuż brzegu rzecznego w postaci zrównoważonego transportu pieszego i rowerowego. Parkingi dla samochodów skierowano w inne miejsce do obiektów wielopiętrowych. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rynek wodny w Zamościu

rodan w lyonie
Tarasy nad brzegiem rzeki (fot. www.kent.edu)

Budowa nadbrzeża została ukończona w 2005 roku, po dwóch latach intensywnych prac. Po głównym otwarciu dla publiczności w niedługim czasie projekt uznany został za natychmiastowy sukces. Park z trasą rekreacyjną jest obecnie kluczowym elementem dla codziennego życia mieszkańców Lyonu.

Dzięki przywróceniu rzeki miastu na odcinku nadbrzeża biegnie część europejskiej trasy rowerowej Velo-trasa Léman-Mer. Łączy ona Jezioro Genewskie z wybrzeżem morza Śródziemnego. Aspekt ten znacznie podniósł znaczenie gospodarcze i społeczne miasta. Zapewniono bezpieczne i malownicze doświadczenia dla rowerzystów korzystających z trasy nad Rodanem.

W centrum założenia, nowo otwarta przestrzeń Terrasses de la Guillotière oferuje bliskość centrum miasta z widokiem na rzekę oraz miejscem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bardzo dobrze zorganizowano usługi gastronomiczne w postaci barów, restauracji, jak i również punkty informacyjne, rowerowe, budynki dla rybaków, place sportowe. Całość obszaru uzupełniona jest atrakcyjną roślinnością, która dostarcza więcej prywatnych miejsc. Spacerować można między nasadzeniami roślin ozdobnych ujętych w mniejsze ogrody oraz szerokimi trawnikami piknikowymi.

rodan w lyonie
Komfortowa trasa rowerowa (fot. www.landezine.com)

Przywrócenie rzeki do miasta to bardzo ważny moment ekonomiczny. Zapewnienie świeżego dostępu do wody oraz umożliwienie transportu drogą morską jest bardzo istotne dla rozwoju gospodarczego. Świadomość o przywracaniu wartości rzeki rośnie, gdyż części nadbrzeżne bardzo dobrze pełnią funkcję rekreacyjną. Badania wykazały, iż społeczność najczęściej kieruje się w storn terenów rzecznych, a więc obszary te powinny być w jak najlepszy sposób zagospodarowane.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/extraordinary-development-re-connects-city-river-bank/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!