.jpg)
Nazwa Rynku Wodnego wywodzi się od dawnych terenów zalewowych, na których się znajduje. Zlokalizowany jest za południową linią murów zamojskiej twierdzy. Miejsce to nigdy nie było związane z handlem. Plac pełnił funkcję rezydencjonalną dla najbogatszych mieszkańców miasta. Przy nim zbudowane były domy o historycznej wartości.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park nad wodą w Budapeszcie
Dawny układ z ulicą dzielącą rynek na pół nie zachował się. W okresie międzywojenny nadano mu kształt, który utrzymał się do 2010 roku. Obsadzono go drzewami i wyposażono w ławki. Obecna kompozycja odzwierciedla dawny wygląd w przenośni. Istniejące zagospodarowanie terenu dookoła placu nie pozwoliło na ponowne przeprowadzenie ulicy przez środek. Dla odtworzenia osi symetrii użyto różnorodnych nawierzchni i materiałów, aby podzielić rynek na dwie strefy.
.jpg)
Projekt został wsparty i dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego. Zgodnie z nim wykonano prace budowlane oraz remontowe przekształcając Rynek Wodny w miejsce warte zobaczenia przez turystów. Nowa przestrzeń zyskała na jakości tworząc atrakcyjne miejsce dla pobliskich mieszkańców oraz użytkowników na co dzień.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja śródmieścia w Łodzi
.jpg)
W ramach przebudowy zmieniono nawierzchnię placu oraz zainstalowano liczne udogodnienia małej architektury w postaci ławek i atrakcyjnych wyniesionych rabat roślinnych. Najciekawszym akcentem kompozycyjnym stała się jednak fontanna z podziemną maszynownią. Przyciąga licznych mieszkańców za dnia oraz również wieczorem dzięki kolorowemu oświetleniu strumieni wodnych. Nocną porą rynek podświetlony jest wolnostojącymi latarniami i lampami przymocowanymi solidnie do podłoża.
.jpg)
Dla zwiększenia funkcjonalności placu zamontowano liczne ławki, kosze na śmieci oraz ozdobne murki. Ożywiającym elementem przestrzeni jest dekoracyjna i bujna roślinność. Rzeźba w postaci kuli łagodzi i zmiękcza regularne kształty placu. Kształtem wpisuje się również w ideę Zamościa jako „miasta idealnego”. Rynek Wody jest zdecydowanie miejscem wartym zobaczenia, gdyż silnie nawiązuje do historii miejsca oraz prezentuje wysoki poziom w zagospodarowaniu przestrzennym strefy publicznej.
Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://zamoscpewnainwestycjaunijna.blogspot.it/2012/10/rynek-wodny.html
.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze