Wraz z końcem roku 2014 rozpoczęły się intensywne działania rewitalizacyjne łódzkiego śródmieścia. Planem zmian objęto nie tylko pojedyncze kamienice, ale całe kwartały zabudowy. Problem estetyki najcenniejszego obszaru Łodzi stał się dla władz miasta priorytetowy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja przestrzeni w Warszawie
Od lat dzielnica śródmieścia w Łodzi działała na mieszkańców i turystów odstraszająco. W ostatnich dekadach podejmowano się prac modernizacyjnych, lecz większość z nich kończyła się nieudaną próbą przywrócenia porządku. Problem dotyczył nie tylko kondycji samych budynków, ale również infrastruktury drogowej. Wydawała się zbyt ciasna i niewystarczająca aby pomieścić w bezpieczny sposób ruch kołowy i pieszy. Starano się poszerzać ulice kosztem likwidacji niektórych pierzei zabudowań. Efekty można zauważyć w postaci niezorganizowanych resztek zabudowań i wciąż nie funkcjonującej poprawnie komunikacji drogowej.
Na obszarze objętym programem rewitalizacji śródmieścia w Łodzi znajduje się 730 nieruchomości. 550 z nich zakwalifikowano do remontu, a 300 zabytkowych budynków przejdzie prace konserwatorskie oraz restauratorskie. Co ważne, wzięto również pod uwagę rewitalizację podwórzy w kamienicach, które zostaną obsadzone zielenią. Przebudowie zostanie poddanych 19 ulic, w które wkomponowany zostanie ruch rowerowy. Ozdobione zostaną małą architekturą miejską, meblami do przestrzeni publicznych oraz nowymi nasadzeniami roślin.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przebudowa Mariahilferstrasse w Wiedniu
W odremontowanych kamienicach planuje się powstanie restauracji, mieszkań, miejsc spotkań i rekreacji. Przestrzeń publiczna ma być dostosowana do możliwości organizacji targowisk, warsztatów oraz inicjatyw społecznych. Ubytki kamienic w narożnikach ulic mają zostać uzupełnione nową zabudową. Styl architektoniczny ma być jednak współczesny i zaskakujący odbiorców.
Szacuje się, iż w ciągu najbliższych kilku lat śródmieście Łodzi będzie wyglądać jak niejedno znane i chętnie odwiedzane europejskie miasto. Nowoczesne centrum ma oferować wiele rozrywek, dawać bezpieczeństwo i komfort użytkownikom. Wysokim celem jest również poprawa jakości życia mieszkańców oraz ożywienie śródmiejskiej dzielnicy.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,16999200.html
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze