.jpg)
W 1964 roku ustanowiono podział gruntów w Brøndby, które przeznaczono do pełnienia funkcji ogrodów działkowych. W przedsięwzięciu wziął udział architekt krajobrazu Erik Mygind, który sporządził plan ogrodów społecznościowych. Inspirację czerpał z modernistycznego projektu Carla Theodora Sorensena.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród letni i zimowy
Niezwykłe ogrody działkowe ujęto na kształt 12 okrągłych jednostek. Podzielono je na siedem stowarzyszeń działkowych, w których 284 działki zajmują pojedyncze kliny o powierzchni 400 m2. Kubatura budynku nie powinna przekraczać 50 m2 gruntu. Poszczególna jednostka o kształcie rotundy koncentrowała żywopłoty do środka planu. Pomysł nawiązuje do kształtów dawnych wsi duńskich, w których ludzie spotykali się przy studniach w centrum miejscowości i wymieniali cenne informacje oraz plotki.
.jpg)
Gdy pierwotny plan zagospodarowania został zatwierdzony, drugą stronę drogi uzupełniono o podobnej wielkości i kształtów ogrody społecznościowe. Obecnie w centrum kolistych kompleksów ogrodów działkowych odbywają się festyny i imprezy muzyczne. Do wszystkich domów i pomieszczeń doprowadzona jest elektryka oraz woda. Właściciele domostw spędzają tam czas średnio od 1. kwietnia do 1. października. W pozostałych miesiącach roku przyjeżdżają na weekendy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Balkon Walk-on w Gliwicach
W dniu inauguracji podjęto akcję sadzenia drzew na żywopłoty, wśród których znalazły się przede wszystkim gatunki buków oraz głóg. Roślinność wyznaczająca klarowne granice wśród dróg i ścieżek utrzymywana była do wysokości 80 cm w centrum i 180 cm na obrzeżach, aby nie ograniczać dostępu światła słonecznego oraz oświetlenia nocnego. W centrum rotund zasadzono drzewa i krzewy owocowe – czereśnie, porzeczki. Pozostałe powierzchnie uzupełniono trawnikami i żwirem. Przestrzenie powstałe między okrągłymi ogrodami działkowymi przeznaczono do realizację działań i lokali komunalnych.
.jpg)
Obecnie ogrody są znanym założeniem planistycznym i krajobrazowym. Kompleks niezwykłych ogrodów działkowych został wyróżniony w serii zdjęć pt. „Ziemia widziana z nieba”.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: https://restance.wordpress.com/2012/01/17/brondby-haveby/
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze