Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Daglezja zielona

Daglezja zielona to duże drzewo iglaste, które szybko rośnie. W wieku 10 lat ma 5-6m wysokości, a po wielu latach może dorastać do 30m wysokości i 10m szerokości

Daglezja zielona to duże drzewo iglaste, które szybko rośnie. W wieku 10 lat ma 5-6m wysokości, a po wielu latach może dorastać do 30m wysokości i 10m szerokości

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Araukaria wyniosła 

Drzewo pokrojem przypomina świerk. Igły daglezji są soczyście zielone, połyskujące, długie i miękkie, grzebieniasto rozmieszczone. Po roztarciu przyjemnie pachną jabłkami. Kora młodych daglezji jest gładka i szara, starszych gruba, popękana, szarobrązowa. Szyszki daglezji są jasnobrązowe, zwisające, o długości 8-10 cm, pokryte haczykowatymi, trójdzielnymi łuskami.

Drzewo iglaste trochę trudniejsze w uprawie. Najlepiej rośnie w okolicach o dużej wilgotności powietrza i łagodnych zimach. Gałęzie daglezji źle znoszą obciążenie śniegiem. Nieco bardziej odporna na suszę i niska temperaturę jest daglezja sina. Zaletą są niezbyt duże wymagania co do gleby. Z kolei wadą jest mała odporność na zanieczyszczenie miejskie. Dobrze znosi przesadzanie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Modrzew japoński

daglezja zielona

Roślina należy do drzew długowiecznych - w sprzyjających warunkach może żyć nawet 500 lat. Ma dużą tolerancję co do gleby, ale najlepiej rośnie na żyznym podłożu próchnicznym, piaszczysto-gliniastym, głębokim i dostatecznie wilgotnym. Źle rośnie na glebach suchych, piaszczystych, ubogich oraz bagnistych. Roślina najlepiej rośnie na słonecznym lub półcienistym stanowisku.

daglezja zielona

Ze względu na szybki wzrost i duże rozmiary drzewo to najlepiej nadaje się do kompozycji naturalistycznych w parkach czy działkach leśnych. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Ponieważ szybko rośnie może być stosowana jako zielona zasłona. 

daglezja zielona

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!