
W ramach rewitalizacji centrum Opola, w 2011 roku powstał projekt konkursowy z propozycją przekomponowania obszaru Małego Rynku. Granicą opracowania objęto 2000 m2. Celem konkursu było wprowadzeni zmian z małych przestrzeniach publicznych w celu aktywizacji społeczeństwa poprzez zaoferowanie atrakcyjnych miejsc do spędzania wolnego czasu wspólnie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przyjazna przestrzeń publiczna dla mieszkańców miasta
Rewitalizacja centrum miasta Opola może dać nowe spojrzenie na małe place miejskie. W stworzonym projekcie skupiono się na analizie diagramu słonecznego tak, by zapewnić optymalne doświetlenie całego obszaru oraz dostosować odpowiedni rodzaj aktywności w odpowiednich porach. W zależności od stref słonecznych rozmieszczono roślinność, miejsca plenerowe, kawiarnie, otwarte bary oraz miejsca na koncerty na świeżym powietrzu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poprzemysłowe tereny przekształcone w park

Według autorów Mały Rynek powinien pełnić funkcję pokoju dziennego dla miasta i mieszkańców. Jego trzonem jest plenerowa scena na koncerty otoczona roślinnością i elementami wodnymi. Siedziska utworzono przez wyniesienia poszczególnych partii gruntu. Ich amfiteatralna forma może być z powodzeniem użytkowana nie tylko podczas występów, ale również w ciągu dnia jako miejsce do siedzenia i spędzania czasu. Wszechstronny program użytkowy skupia różnorodne grupy społeczne i zachęca do wspólnych interakcji budując tożsamość miejsca.

Teren pobliskiego opactwa odizolowany jest od terenu publicznego w postaci ciągów roślinnych i elementów wodnych. Zapewniono również widok na kościół św. Sebastiana z możliwie każdej strony. Zieleń ujęto w proste schematy murawy o różnych kształtach. Nocą, najbardziej ozdobnym elementem jest ciąg wodny zamykający w ramie teren placu. Przestrzeń Małego Rynku w Opolu ma charakter bardzo otwarty i zapraszający. Można w niej zaznać odprężającego szumu wody, usiąść na trawie w cieniu drzew lub posłuchać sezonowych koncertów.
Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://www.archilovers.com/projects/113366/opole.html

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze