Przestrzeń publiczna

Przyjazna przestrzeń publiczna dla mieszkańców miasta

Wzdłuż ulicy Via Gallarate w Mediolanie stworzono przyjazną przestrzeń publiczną dla mieszkańców okolicznej dzielnicy. Obszar o powierzchni 30 000 m2 znajduje się pośród zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej. Główną myślą projektantów z firmy Marotta Basile Arquitectura było zjednoczenie terenu zabudowanego ze ścieżkami i zielenią, tworząc jednolity i funkcjonalny projekt.

Wzdłuż ulicy Via Gallarate w Mediolanie stworzono przyjazną przestrzeń publiczną dla mieszkańców okolicznej dzielnicy. Obszar o powierzchni 30 000 m2 znajduje się pośród zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej. Główną myślą projektantów z firmy Marotta Basile Arquitectura było zjednoczenie terenu zabudowanego ze ścieżkami i zielenią, tworząc jednolity i funkcjonalny projekt.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poprzemysłowe tereny przekształcone w park

Bloki mieszkaniowe zlokalizowane są równo wzdłuż wewnętrznej ścieżki dla pieszych.  Poprzecinane są zboczami z zielenią, co powoduje silniejsze powiązanie krajobrazu z parkiem. Wysokość zboczy zróżnicowana jest w zależności od funkcji. Niskie nachylenie znajduje się pośród obszarów ruchu pieszego i wzrasta ku zabudowaniom. Z wyższych partii zbocza otwiera się rozległy widok na okolicę Gallaratese. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Land art w polu kukurydzy

przestrzeń publiczna, milan
Kontekst przestrzenny założenia parkowego (źródło www.e-architect.co.uk)

Od strony południowej zapewniono maksymalne nasłonecznienie obszaru parku, tak by przestrzeń publiczna między zabudowaniami była jak najdłużej doświetlona i ciepła. Lokalizacja niewielkich placów w pobliżu budynków umożliwia wygodną komunikację w obrębie zabudowań. W całym założeniu zastosowano materiały takie jak drewno i kamień. Skomponowano je w różnych konfiguracjach zapewniając wysoką jakość estetyczną i użytkową. 

przestrzeń publiczna, milan
Nocne oświetlenie terenu (www.landezine.com)

Północna strona parku ma charakter bardziej nieregularny i obsadzona jest większą ilością zieleni. Zapewniono w ten sposób bardziej rekreacyjny charakter w parkowej przestrzeni. Część południowa nawiązuje bardziej do funkcji miejskich, zapewniając lepszą komunikację i rozrywkę. Zlokalizowano w niej plac zabaw, miejsce do gier oraz krótkiego odpoczynku. Poszczególne rabaty bylin oraz grupy krzewów i drzew rozmieszczono w sposób geometryczny. Nadaje to przestrzeni harmonijny układ. 

przestrzeń publiczna, milan
Nowoczesny budynek oraz estetyczna roślinność

Aby odizolować przyjazną przestrzeń publiczną dla okolicznych mieszkańców od hałasu i zgiełku ruchliwej ulicy zaprojektowano ażurową ścianę. Otwory zapewniają połączenie wizualne z dalszym krajobrazem, a sama konstrukcja ściany zapewnia izolację akustyczną. Założenie powstało w 2009 roku. Cała przestrzeń obsługuje kilka obiektów użyteczności publicznej i służy jako miejsce relaksu w czasie pracy jak i wolnymi popołudniami.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://www.landezine.com/index.php/2010/05/via-gallarate/      

przestrzeń publiczna, milan
Plan zagospodarowania
przestrzeń publiczna, milan
Teren zieleni z szeroką aleją
przestrzeń publiczna, milan
Widok na całe założenie (źródło www.archilovers.com)
przestrzeń publiczna, milan
Wnętrze parku z widocznymi skarpami

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!