.jpg)
Parco Dora w Turynie to obszar znajdujący się w pobliżu centrum miasta. Na uprzednio zdewastowanych terenach poprzemysłowych architekci z firmy Latz Partner zdecydowali się utworzyć park i udostępnić teren dla mieszkańców Turynu. Na obszarze opracowania znajdują się liczne zabytkowe budynki warte zachowania i konserwacji. Bliski dostęp do rzeki Dora zachęca odwiedzających do kontaktu z wodą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Balkon Walk-on w Gliwicach
Projekt Parco Dora zyskał wyróżnienie na tle międzynarodowym w 2012 roku. W koncepcji projektowej zaplanowano lokalizację placów i deptaków pieszych. Elementy te przenikają się wzajemnie i łączą punkty wejściowe do parku. Szeroka promenada z pergolami i zadaszeniem w postaci koron drzew łączy park z sąsiednią dzielnicą. Rampami można przedostać się do oddzielnej strefy przeznaczonej do realizacji różnorodnych działań społecznych.

W założeniu znalazły się również miejsca do cichego odpoczynku i kontemplacji. Dzięki stworzeniu ogrodów wodnych zadbano o aspekt ekologiczny oraz osłonięto przestrzeń nasadzeniami roślinnymi. Woda deszczowa kolekcjonowana jest w specjalnych zbiornikach i cysternach poprzemysłowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesne przedszkola dla dzieci

Platforma obserwacyjna umożliwia zaobserwowanie panoramy miasta, w którym architektura sakralna harmonijnie współgra z budynkami przemysłowymi. W najbliższym otoczeniu znajduje się siedem wież oraz industrialny komin. Został on przekształcony w dzwonnicę pobliskiego kościoła Santo Volto.
.jpg)
Dużych rozmiarów hala przemysłowa po dawnej hucie Vitali tworzy tętniące życiem centrum parku. Stalowe słupy zostały odrestaurowane, a wkomponowana roślinność sprzyja tworzeniu aktywnej przestrzeni międzyludzkiej. Betonowe wieże i fundamenty zostały przekształcone w fantastyczne place zabaw. Zastosowanie licznych drzew kwitnących nie tylko wzbogaca środowisko ale również oferuje przyjemne widoki na miejski krajobraz.
.jpg)
Dużą wagę przyłożono do odpowiedniego oświetlenia terenu. Za pomocą światła wytyczono kontur dawnej hali przemysłowej. Instalacje świetlne pojawiły się nie tylko wzdłuż ciągów pieszych, ale również na ścianach zabudowań podkreślając industrialny charakter wieczorową porą.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
źródło: http://www.landezine.com/index.php/2014/04/parco-dora-latz-partner-landscape_architecture/
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze