.jpg)
Przebudowa ulicy Kuźniczej we Wrocławiu bardzo przypomina sposób aranżowania przestrzeni londyńskich deptaków. Autorka projektu Anna Kościuch z firmy Archikon przyznaje, iż inspirowała się angielskimi rozwiązaniami stosowanych w przestrzeniach publicznych. Skupiła się szczególnie na ciągu komunikacyjnym Promenade of Light.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przemiana Placu Teatralnego w Warszawie
Projektantka zawarła w swym opracowaniu odmienny układ urbanistyczny oraz inny dobór detali. Miejski architekt dla miasta Wrocławia oraz autorzy koncepcji zagospodarowania londyńskiej promenady przyznają, iż nowo powstały projekt ulicy Kuźniczej wykazuje duży stopień podobieństwa, ale nie widzą w tym nic złego. Sugerowanie się dobrymi rozwiązaniami jest jak najbardziej korzystne przy kreowaniu nowej przestrzeni publicznej, która ma dobrze funkcjonować w środowisku miejskim i służyć różnym grupom mieszkańców i odwiedzających. Na całym świecie architekci uczą się od siebie, czerpią inspirację, a dzięki temu powstają kolejne i coraz lepsze realizacje.
W projekcie nowego deptaku we Wrocławiu zaplanowano lokalizacje mebli miejskich takich jak ławki, kosze na śmieci, latarnie oraz uzupełniającą kompozycję zieleń. Nawierzchnia z kostki kamiennej na ulicy Kuźniczej nawiązuje do historycznego układu i odtwarza przebieg dawnej jezdni o szerokości 5m. Ulica została oddana do użytku pieszych w czerwcu 2012 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Atrakcyjny obszar turystyczno-rekreacyjny
.jpg)
Autorka projektu popiera, iż wprowadzanie obcych wzorców do polskiej przestrzeni publicznej jest jak najbardziej korzystnym zabiegiem. Wpływa to na rozwój architektury krajobrazu w Polsce.
.jpg)
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło:http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/wroclaw-ulica-kuznicza-jak-deptak-w-londynie-to-plagiat,789776,artgal,t,id,tm.html
.jpg)
.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze