ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Dereń biały

Dereń biały ze względu na spore rozmiary nadaje się raczej do większych ogrodów lub parków. Najlepiej wygląda w większych grupach, na ciemnym lub jasnym tle.

Dereń biały to krzew liściasty zrzucający liście. Dorasta do 2-3 m wysokości i tak samo szeroko rozrastający się. Zdobią go drobne, kremowe kwiaty, zebrane w płaskie, talerzowate kwiatostany. Jesienią dojrzewają owoce: białe lub sinawe, drobne i niejadalne. Utrzymują się na krzewie do końca października.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Leszczyna pospolita

Charakterystyczną cechą derenia białego jest piękna, ciemnoczerwona barwa pędów, które szczególnie dekoracyjnie wyglądają zimą, na tle śniegu. Najjaskrawszą barwę mają pędy w lutym i marcu.

Istnieją też efektowne odmiany o wybarwionych liściach z szeroką, białą obwódką, lub całkiem białych. Jesienią wszystkie derenie wybarwiają się na czerwono. Dereń kwitnie pod koniec maja i w czerwcu.

Krzew bardzo łatwy w uprawie i niewybredny ale trzeba pamiętać, że lubi wilgoć choć dość dobrze znosi susze. Mało wymagający i odporny na mrozy. Nie przeszkadza mu zanieczyszczenie środowiska. Można krzewy dereni białych silnie ciąć, dzięki czemu ładnie się zagęszczają. Dereń nie ma specjalnych wymagań co do gleby byleby była wilgotna. Może rosnąć nawet na terenach podmokłych. Może rosnąć w półcieniu ale odmiany o barwnych liściach powinny rosnąć w miejscach słonecznych, bo tylko wtedy zachowują charakterystyczne kolory.

Ze względu na spore rozmiary nadaje się raczej do większych ogrodów lub parków. Najlepiej wygląda w większych grupach, na ciemnym lub jasnym tle. Może być też stosowany na szerokie żywopłoty lub jako tło dla innych roślin. Do sadzenia pojedynczo bardziej nadają się odmiany o mniejszym wzroście i dekoracyjnych liściach.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!