ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Wiciokrzew japoński – Lonicera japonica

Wiciokrzew japoński figuruje również pod nazwą wiciokrzew chiński lub wiciokrzew biały. Jest to gatunek winorośli drzewiastych pochodzących z Japonii, Chin i Korei. Sam rodzaj Lonicera obejmuje botanicznie ponad 200 gatunków drzew iglastych, krzewów, pnączy i roślin okrywowych.

Wiciokrzew japoński figuruje również pod nazwą wiciokrzew chiński lub wiciokrzew biały. Jest to gatunek winorośli drzewiastych pochodzących z Japonii, Chin i Korei. Sam rodzaj Lonicera obejmuje botanicznie ponad 200 gatunków drzew iglastych, krzewów, pnączy i roślin okrywowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Leszczyna pospolita

Roślina wspina się za pomocą ogonków, które dorastają nawet do 8m długości w kierunku horyzontalnym. Wzwyż osiąga natomiast około 2,5m. W efekcie tak silnych przyrostów roślina tworzy gęstą i finezyjnie splątaną kompozycję. Kora uchodzi za całkiem ozdobną, gdyż jest brązowa i łuszczy się w drobne paseczki na starszych łodygach. Liście mają kształt odwrotnie jajowaty. Są miękkie, jasnozielone i lekko owłosione po obu stronach blaszki liściowej. 

Kwiaty ukazują się w parach na krótkich szypułkach i mają charakterystyczny, rurkowaty kształt. Osiągają długość ok. 4cm i są dwuwargowe. Część górna jest 4-klapowa, dolna 1-klapowa. Najczęściej występującym kolorem jest barwa biała oraz jasnożółta. Kwiaty wydzielają silny zapach szczególnie nocą, by przyciągać liczne owady zapylające. Przyciągane są liczne motyle, ćmy i ptaki. Owoce są koliste i lśniące, przypominające jagody zmieniające barwę z zielonej na czarną w trakcie dojrzewania. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Laurowiśnia wschodnia

Wiciokrzew japoński to gatunek bardzo wytrzymały w różnych warunkach klimatycznych. Preferuje gleby przepuszczalne, od gliniastych po piaszczyste. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu. Roślina kwitnie przez długi okres czasu – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Z tego też powodu jest chętnie wybieraną rośliną do nasadzeń przydomowych. Jej egzotyczny wygląd oraz słodki zapach kwiatów zachęca do sadzenia w pobliżu tarasów – często na mocnych pergolach, trejażach lub elewacjach budynków.  W cieplejszych rejonach świata jest to roślina zimozielona. 

Jadalnymi częściami rośliny są młode liście służące jako herbaciany napar lub sok z kwiatów. Należy jednak uważać i nie pomylić rośliny z innymi gatunkami, które posiadają właściwości trujące.

Architekci krajobrazu oraz projektanci zieleni stosują wiciokrzew japoński jako pnącze lub roślina okrywowa. Roślina dobrze maskuje ściany oraz dobrze porasta łuki, ogrodzenia i pergole. Sprawdza się jako atrakcyjny dodatek do żywopłotów i dzikich ogrodów. Gatunek sprawdza się również w kontrolowaniu erozji oraz bagnistych siedlisk. 

Wśród chętnie wybieranych odmian wyróżnić można L. japonica ‘Aureoreticulata’, która doceniania jest za bardziej zwarty pokrój, przyjemny zapach i złote plamy na liściach. L. japonica ‘Halliana’ wydziela intensywny zapach oraz posiada ciemnozielone liście. L. japonica ‘Repens’ to bardzo ozdobna odmiana wiecznie zielonego pnącza o ciemnozielonych liściach oraz kwiatach przyciemnianych czerwono-purpurową barwą od zewnątrz.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://www.shapedscape.com/plants/lonicera-japonica-japanese-chinese-honeysuckle

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!